Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Mamak’ta Alevi ve Kürtlerin Evleri İşaretlendi

Mamak’ta Alevi ve Kürtlerin Evleri İşaretlendi
  • 25 Eylül 2016 - 11:36
  • 512 kez okundu

Mamak’ta Alevi ve Kürtlere ait evlere çarpı işareti konuldu. PSAKD Ankara Şube Başkanı Ali Ekber Üngörmüş, “Olay bir çocuk işi değil” dedi.

 

Ankara Mamak’ta bulunan Akdere Mahallesi’ndeki Alevi ve Kürtlere ait evlere çarpı işareti konuldu.

Dereboyu Caddesi üzerinde bulunan 22 daireli bir apartmanda yaşayan Alevi ve Kürtlere ait 10 daireye 2 gün önce kimliği belirsiz kişilerce “X” işaretinin konulması tepkilere neden oldu.

Mahalle sakinlerinden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ankara Şube Başkanı Ali Ekber Üngörmüş, “Olay bir çocuk işi değil, Alevi ve Sünni aileler yan yana ama Sünnilerin değil sadece Alevi ve Kürt ailelerin evleri işaretlenmiş. Ancak binada oturan Alevi aileler Sünni komşularından şüphelenmiyor. Biz onlarla huzur içerisinde yaşarken bu yaşananlar bizi tedirgin ediyor” dedi.

Üngörmüş, Valilik ile görüştüklerini belirterek, “Mahallede güvenlik önlemleri aldılar. Polis mahallede gezmeye başladı” dedi.

Mahallede yaşayan Alevi yurttaşlardan Timur Efe Suverje de kaygısını dile getirerek, evlerine işaret konulmasının tek nedeninin provokasyon yaratılma çabası olduğunu söyledi.

“Alevi ve Kürtlerin kapılarına işaret konulması aklımıza geçmişte yaşanan katliamları getiriyor” diyen Suverjen, “Kimse kimsenin dini, ırkı ve diliyle yargılamasın” dedi.

* Bu haber Evrensel ve DİHA’dan derlenmiştir.

İMC

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ