Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

McGurk: Referanduma Alternatif Sunduk

McGurk: Referanduma Alternatif Sunduk
  • 14 Eylül 2017 - 21:25
  • 850 kez okundu
ABD Başkanı’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Başkent Erbil’de düzenlediği basın toplantısında, Bağdat’ta Haydar Abadi ile 2 buçuk saat görüştüklerini daha sonra Süleymaniye’de Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Değişim Hareketi (Goran) ile bir araya geldiklerini, bugün de Başbakan Neçirvan Barzani ve Başkan Mesud Barzani ile görüştüklerini belirtti.

Görüşme ardından yaptığı basın açıklamasıyla görüşmenin detaylarını paylaşan Brett McGurk, Kürdistan Başkanı Mesud Barzani ile gerçekleştirilen toplantının olumlu geçtiğini belirterek, “Sayın Barzani’den 25 Eylül’de gerçekleştirilmesi kararı alınan Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunun ertelenmesini talep ettik.” dedi.

McGurk ,Sayın Barzani’den referandumun ertelenmesini talep ettik ve kendisi referandum kararının kendi kararı olmadığını ve Kürdistan’daki siyasi tarafların almış olduğu bir karar olduğunu söyledi.”

Kaos ortamının oluşmasını istemediklerini ve önceliklerinin IŞİD’le savaş olduğunu yenileyen Brett McGurk, “Referanduma uluslararası desteğin olması gerekiyor. Bunun için referanduma alternatif sunduk” dedi.

Başkan Barzani’nin kendilerine referandum için önerecekleri zamanı sorduğunu belirten McGurk, uygun zaman önerilerinin olduğunu ancak onu şu an açıklayamayacaklarını söyledi.

Referandum kararının Kürdistan halkının kararı olduğunu ve buna saygı duyduklarının altını çizen McGurk, Kürt tarafından referandumun ertelenmesiyle ilgili önerilerine cevap vermelerini talep ettiklerini ifade etti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Erbil ile Bağdat arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını da ifade eden Brett McGurk, Değişim Hareketi temsilcileri ile gerçekleştirdikleri görüşmede, kendilerinden Kürdistan’daki siyasi sürece katılmasını talep ettiklerini belirtti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ