Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Mehmet Ağar Geri mi Dönüyor?

Mehmet Ağar Geri mi Dönüyor?
  • 07 Eylül 2016 - 12:58
  • 1.869 kez okundu

Faili meçhullerin en yoğun olduğu dönemde Emniyet Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı görevleri yapan Mehmet Ağar’ın Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olması sonrası Emniyet’te göreve geleceği ileri sürüldü.

Konuyla ilgili konusan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Mehmet Ağar’ın hükümete danışmanlık yaptığına ilişkin yaygın söylentiler olduğunu aktardı. Tanrıkulu, “Ben İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın istifasının çok olağan, kişisel nedenlerle olduğu düşüncesinde değilim. Sayın Bakanı Diyarbakır’da Valilik yaptığı dönemden beri tanıyorum. Bu istifasının normal, olağan olduğunu düşünmüyorum. Bir kere, yerine getirilen bakan AK Parti geleneğinden, Milli Görüş geleneğinden gelmiyor. 2014’ten itibaren de, 17-25 Aralıktan sonra da, özellikle Mehmet Ağar’ın haricen danışmanlık yaptığını, emniyet kadrolarını ve mülkiye kadrolarını bilen bir siyasetçi olarak hükümete danışmanlık yaptığı konusunda siyasetçiler arasında yaygın bir kanaat var” diye konuştu.

Konu hakkında görüşlerini dile getiren, HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın süpriz istifasını ve yerine Süleyman Soylu’nun atanmasını “Mehmet Ağar dönemine dönüş” olarak gördüğünü söyledi. Bilgen, “Görünen o ki Türkiye’yi iç savaşa sürüklemeye niyetli bir yaklaşımla karşı karşıyayız. Bazıları İçişleri Bakanlığı’nda yaşanan değişikliği performans gibi basit kriterler üzerinden değerlendiriyor ama, ben bunu Ağar döneminin resmen, açıkça Türkiye siyasetine taşınması olarak görüyorum. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde hem müdahaleler, hem tutuklama ve yargılama süreçleri 90’ları aratmayacak bir seyri beraberinde getirecektir” diye konuştu.

Yine adını açıklamayn eski bir DYP’li yaptığı açıklamada, Eski bir  DYP’li  olan İçişleri bakanı Süleyman Soylu Mehmet Ağar’a büyük saygı gösterirdi. AKP’ye geçtikten ve gerçekten önlenemez bir yükselişle en tepeye tırmanırken bile bu ilişkilerinin bitmediğini biliyorum.
“Ağar uzun süredir ortalarda pek görünmüyordu. Darbe gecesinden sonra Ağar’ın Erdoğan’ın evinin önünde konuşurken gördük. O anı gördüğümde Ağar’in yeni bir şeylere hazırlandığını düşündüm.”
Ağar’ın darbe sonrası ortaya çıkmasının yeni bir rol olmasıyla bağlantılı olabileceğini söyleyen DYP’li eski siyasetçi “Bana göre bu bağlantı Süleyman Soylu ile olabilir. Soylu karakteri itibarıyla tam da yakışan bir göreve getirildi, arkasında Ağar da durursa ortalığı darmadağın ederler” dedi.

NerinaAzad

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Orhan güler dedi ki:

    Hep söylerim Dyp kadrosu ile ekonomi nin yakın olmadı çok doğru bizler demirel misyonuyuz Mehmet ağar İsmet abinin yakın müdürü idi emniyet camiası ağar ın sevdiği konudur ağar sıfırdan kadro kuracak tecrübeye sahiptir ” ağar yapısı itibarı ile Zeki atak devlet terbiyesi almış tır ” ağar emniyet İçişleri konularında toprağın altındaki solucanı bilir ” dik duran kişiliği ile ağar soylu ya destek vermiş ise bu yine vatan aşkından dır” ağar ve İsmet abi ile bir yemekte idik güzel bir konu oldu ağar ın cevabı takdire şayandır “

YORUM YAZ