Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Mehmet Altan’ın Tutuklanması Soruşturmanın Saptırılması Demek

Mehmet Altan’ın Tutuklanması Soruşturmanın Saptırılması Demek
  • 22 Eylül 2016 - 10:55
  • 251 kez okundu

Gazeteci yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan’ın tutuklanmasını, “Mehmet Altan’ın tutuklanması bu soruşturmanın derine gitmesini engellemekten başka hiçbir amaç taşımıyor” diye yorumladı.

 

 

11 gün boyunca emniyette gözaltında tutulan gazeteci-yazar Ahmet Altan serbest bırakılırken, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ise tutuklandı.

Ahmet Altan, kardeşinin tutuklanmasıyla ilgili olarak, “Mehmet Altan’ın tutuklanması bu soruşturmanın derine gitmesini engellemekten başka hiçbir amaç taşımıyor” dedi.

Serbest kalan Ahmet Altan’ı çıkışta ailesi ve yakınları karşılarken, basın mensuplarına açıklama yapan Altan, şunları söyledi:

“Tutuklama ile soruşturma yolundan saptırıldı”

“Darbenin ne olduğunu bilmeyen darbeyi ciddiye almayan bir tek cümleyle bir konuşmada darbeyle ilişkiyi kurmaya açık duran bir hukuk sistemiyle bu ülkenin gerçekten çok zor günler yaşayacağını düşünüyorum.

“Mehmet Altan’ın bugün tutuklanması 15 Temmuzla ilgili soruşturmanın tamamen yolundan saptırılması, ciddiyetinden uzaklaştırılması ve esas sorumlulara gidecek bir soruşturmanın önünün kesilmesidir. Bunun başka hiçbir anlamı yok.

“Bir profesör, 30 yıllık bir yazar bunca kitabın müellifi hayatı boyunca darbelere karşı çıkmış ve demokrasiyi korumuş bir adam bir konuşmasında siyasi iktidarı eleştirdiği için darbeyle ilişkilendiriliyorsa bu ülkede gerçekten yaşamak çok zor. Burayı yönetenlerin nasıl bir ülkeyi yönettiklerini, ülkeyi ne hale getirdiklerini bir kere daha düşünmeleri lazım.

“Bir güç engellemek istiyor”

“Bu hukuk sistemiyle bu tür suçlamalarla siyasi iktidara yönelik her eleştiriyi darbecilik olarak nitelemekle varabileceği hiçbir yer yoktur. Bugün bu tutuklama 15 Temmuz’la ilgili ciddi her türlü soruşturmanın önünü kesiyor.

“Bilmediğimiz bir güç her nedense bu darbenin nasıl olduğunun soruşturulmasını engellemek istiyor. Bize açılan bu dava, Mehmet Altan’ın tutuklanması bu soruşturmanın derine gitmesini engellemekten başka hiçbir amaç taşımıyor.

“Soruşturma neden engelleniyor?”

“Bugünden itibaren bu soruşturma gerek Türkiye’de gerek dünyada hiçbir şekilde ciddiye alınmayacaktır. O zaman sormamız gerekir: Kim ve neden, 15 Temmuz’u yapanların sonuna kadar araştırılmasını engellemek istiyor? Ve bunu aydınların üzerine sevk ederek yolundan saptırıyor?”

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ