Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Mesrur Barzani ve McGurk: Tek Yol Diyalog

Mesrur Barzani ve McGurk: Tek Yol Diyalog
  • 17 Kasım 2017 - 16:56
  • 417 kez okundu

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani ile ABD Başkanı’nın IŞİD’le Mücadelede Özel Temsilcisi Brett McGurk, sorunların tek çözüm yolunun görüşme ve diyalog olduğunu vurguladı.

 

Mesrur Barzani ile Brett McGurk bugün Erbil’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası Mesrur Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamada, McGurk’ün, Erbil ile Bağdat arasında son dönemde yaşanan askeri gerginliğe dikkat çekerek, ABD’nin sorunların askeri yöntemlerle çözümüne karşı olduğunu vurguladığı ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine işaret ettiği belirtildi.

McGurk’ün ayrıca, ülkesinin, anayasal statüsü olan Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne desteğini bildirdiği ve anayasal çerçevede Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin güçlenmesini istediklerini ifade ettiği kaydedildi.

Mesrur Barzani’nin de Kürdistan Bölgesi ile ABD ilişkilerinin sürekliliğine vurgu yaptığı, Kürdistan Bölgesi’nin her zaman sorunların barışçıl yöntemlerle diyalog içinde çözülmesinden yana olduğunun altını çizdiği ifade edildi.

Erbil ile Bağdat arasında bir an önce idari ve siyasi düzeyde görüşmelerin başlaması gerektiğini belirten Barzani, anayasanın uygulanmasının, anayasal olmayan araçlarla yapılamayacağını, karşılıklı anlayış içinde doğrudan görüşmelerle sonuca varılabileceğini belirtti.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ