Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Mesud Barzani Başika’da

Mesud Barzani Başika’da
  • 19 Aralık 2015 - 16:10
  • 311 kez okundu

Kürdistan Bölgesi Başkanı Meud Barzani, Musul yakınlarındaki Başika bölgesini ziyaret etti.

 

MUSUL – Rûdaw’ın haberine göre, Başkan Barzani 16 Aralık Çarşamba gününden bu yana çatışmaların devam ettiği Başika bölgesine gitti.

Başika Cephesi’ndeki peşmergelerle biraraya gelen Barzani, IŞİD’in büyük bir yenilgiye uğradığını belirtti.

IŞİD örgütünün gerçekleştirdiği saldırının büyüklüğünün altını çizen Başkan Barzani, “Saldırılarda 250’den fazla IŞİD’li etkisiz hale getirildi” dedi.

Başkan Barzani, “Peşmergenin bir damla kanı her şeye bedel, bu topraklar da peşmerge kanıyla korunmaktadır. Bu yüzden peşmerge de topraklarımız da kutsaldır” ifadelerinde bulundu.

IŞİD örgütü, 16 Aralık’ta Musul’un Başika, Telesved, Hazır ve Zertık Dağı bölgelerindeki Peşmerge Güçleri’ne saldırmıştı.

Çıkan çatışmalarda bazı peşmergeler şehit düştü, birkaç peşmerge de  yaralandı.

4 Aralık’ta Başika’ya

Türk askerlerinden oluşan bir birlik, 4 Aralık’ta ağır silahlarla Başika bölgesine intikal etmişti.

Sözkonusu gelişme Bağdat – Ankara hattında gerginliğe neden olmuştu.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Kürdistan Bölgesi’nin bir iç yönetim olarak, Türk birliğinin Musul’a bağlı Başika bölgesine yerleşmesiyle ilgili açıklama yapmasına hakkı olmadığını iddia etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Musul’un Başika bölgesinde Türk askeri varlığı konusunda Bağdat’ın yaptığı şikayeti bugün görüştü.

Görüşme sonrasında basına konuşan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Türk birliğinin Irak’ta askeri sayısını arttırması konusundan habersizdi. Türk birlikleri 110 kilometre içeri girdiğinde ise Erbil yönetimi şoke oldu” dedi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Türkiye’nin Başika’da bulunan askerlerini çekmesi için NATO’ya “Otoritenizi kullanın” çağrısı yapmıştı.

(Rûdaw)

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ