Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Mesut Barzani’den Musul Açıklaması

Mesut Barzani’den Musul Açıklaması
  • 09 Eylül 2016 - 19:42
  • 1.927 kez okundu

Mesut Barzani Musul’u Irak ve Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) geri almaya yönelik askeri planların hazır olduğunu ve kentin yıl sonuna kadar kurtarılabileceğini söyledi.

Cuma günü Fransız France24 kanalına verdiği bir röportajda, ABD öncülüğündeki Koalisyonun desteklediği Irak ordusu ile Kürdistan Peşmerge güçlerinin saldırıyı gerçekleştireceğini dile getiren Mesut Barzani, hükümetin desteklediği milislerin saldırıda yer almalarının henüz kararlaştırılmadığını vurguladı.

Başkan Barzani Musul Operasyonu planlarının detaylarını paylaşmadığı söyleşide, “Peşmerge komutanlarıyla Irak ordusu yetkilileri arasında bugüne kadar çok sayıda toplantı gerçekleştirildi. En sonunda askeri strateji ve tarafların rolleri konusunda anlaşmaya varıldı.” dedi.

Başkan Barzani Musul Operasyonunun start alacağı tarih ile ilgili bir bilgi paylaşmazken, Iraklı komutanlar daha önceden yaptığı açıklamalarda, operasyonun Ekim ayının sonlarına doğru başlayacağını dile getirmişlerdi.

2014 yılında IŞİD teröristleri tarafından ele geçirilen Musul’un doğusu ile kuzeyindeki bölgeleri Peşmerge güçleri geri almayı başarırken, Irak ordusu ise geçtiğimiz ay şehrin 60 km güneyinde bulunan Qayyarah’a kadar ilerlemeşi başardılar.

Operasyona katılma sözü veren Musul eski Valisi Esil Nuceyfi’nin komutasındaki Sünni milisler ile Haşdi Şabi milislerinin operasyonda yer alıp almayacakları hususunda henüz bir karar alınmadığını vurgulayan Başkan Barzani, “Haşdi Şabi veya Haşdi Watani güçleriyle Musul bölgesi sakinleri arasında bir anlayışın olması gerektiğini” dile getirdi ve bugüne kadar bunun gerçekleşmediğine dikkat çekti.

Musul şehrinin 2016 sonuna kadar alınıp alınmayacağıyla ilgili bir soruya Başkan Barzani, bunun mümkün olduğunu,  ancak kurtuluş sonrası dönem için gerekli hazırlıkların yapılmasının daha önemli olduğunu dile getirdi ve şöyle konuştu:

“Gelecekte bu trajedinin benzerlerinin tekrarlanmaması için kesin garantilere sahip olmamız çok önemlidir. Bu nedenle Bağdat’la ve yanı sıra yerel halkla, bugüne kadar gerçekleşenlerin tekrarlanmamasından emin olmak için neler yapılması gerektiğinde mutabık kalmamız gerek.”

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ