Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

Mesut Barzani’den Referandum Açıklaması

Mesut Barzani’den Referandum Açıklaması
  • 03 Ekim 2017 - 14:23
  • 1.479 kez okundu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumu sorasıIrak’ta Erbil ile Bağdat arasındaki referandum gerilimi sürerken, Kürt Bölgesel IKBY başkanı Mesud Barzani Kerkük’ü ziyaret etti. Barzani, “Referandum daha ziyade Kürdistan ulusunun geleceğini tayin arzusu ve kararına meşruiyet kazandıran bir araçtır” dedi.

 

Barzani, bağımsızlık referandumunun bir hafta sonrasında Kerkük’teki peşmerge komutanlarını ziyaret etti. Statüsü Bağdat’la Erbil arasında tartışma konusu olan Kerkük’te referandum sandığı kurulması tartışma yaratmıştı.

“Birlikte yaşam kornmalı”

Gazete Duvar’ın haberine göre; Barzani’nin ofisinden ziyaret hakkında yapılan yazılı açıklamada, komutanlarla bağımsızlık referandumunun ve Kerkük’te güvenliğin konuşulduğu belirtildi. Açıklamaya göre Barzani, ‘özellikle Kerkük’te ve genel olarak Kürdistan’da istikrar, barış ve birlikte yaşamın korunması gerekliliğini’ vurguladı. Açıklamada, Barzani’nin Kerkük’ten ‘ulusların ve dinlerin birlikte yaşamının örneği haline gelmesi gereken Kürt kenti’ diye söz ettiği de belirtildi.

“Meşruiyet aracı”

Barzani referandum hakkında da konuştu. Buna göre Kürt lider, referandumun ‘Irak anayasasını veya herhangi bir uluslararası anlaşmayı ihlal etmediğini söyledi; “Referandum daha ziyade Kürdistan ulusunun geleceğini tayin arzusu ve kararına meşruiyet kazandıran bir araçtır” dedi.

T24

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ