Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

O Zaman Çaldıran’ı da Taşıyalım

Ayhan DEMİR
Ayhan DEMİR
 • 27 Ocak 2016 - 01:26
 • 2.388 kez okundu

Birkaç gün önce İlçemizin merkezinde bir çok mahallede kaçak mazot satıyorlar diye 12 kişi gözaltına alındı. Hepimiz de biliyoruz her ne kadar yasal olmasa da bu ilçe var olduğu yıldan beri geçimini kaçakçılıkla sağlamaktadır.

Bu ilçede istihdamı sağlayacak fabrika ve projeler olmayınca kaçakçılıktan dolayı Nurettin Karakoç gibi  bir çok işsiz yurttaş ekmek kapısı olan sınırlarda  can vermeye devam edecektir.

Nurettin Karakoç evlenmesine bir hafta kala evinin geçimini sağlamak için kaçak yollarla İran’a giriş çıkış yaparken askerler tarafından pusu kurularak hayatına son verildi. Karakoç, babasını da aynı sebeplerden dolayı kaybeden ve evinin geçimini sağlayan tek ferdiydi. Evet bugün kaçakçılık faaliyeti minimum düzeye indirildiğinden artık gençlerimiz hayatlarını kaybetmiyor ama işsizlikten dolayı ya intihar ediyor ya da batıya tüm ailesini arkasında bırakarak çalışmaya gidiyor.

Seçimlerin arafesinde AKP’ye ait adaylar Çilli Sınır Kapısı  ve Çubuklu Barajı gibi vaadlerden bulunarak halkın oylarını devşirmeye çalıştı.Bugün bakıyorsun onlardan hiçbirini göremiyorsun. Ya seçim öncesi yerine getirdikleri rollerinin karşılığı olarak mevki makam verildi ya da ihale peşinden koşmaktan ilçenin gerçek sorunları ile ilgilenmeye vakit bulamıyorlar. O da yetmiyormuş gibi ta Anakara’da buranın memurlarını sırf kendilerini kayırmadıkları için iktidarın gücünü kullanarak ihbar ve zan altında bırakarak dürüstçe işlerini yapmalarına engel oluyorlar.

Çaldıran’da HDP iktidara  geldiği günden beri HDP’ye oy veren yurttaşlar adeta cezalandırılmaktadır. Bu cezalardan biri de ilçenin can damarı olan kaçakçılık faaliyetlerinin bilinçli bir şekilde engellenmesiydi. Kimse bu şekilde kaçakçılığı meşru göstermeye çalıştığımı sanmasın. Ben sadece bu halkın yıllardan beri can damarı olan kaçakçılık faaliyetini ortadan kaldırırken aynı şekilde onun yerini dolduracak istihdama yönelik iş alanlarını ikame edebilme gayretlerinin olmamasından yakınıyorum. O boşluğu dolduracak iş alanlarına imza atmazsanız bunu açık adı cezalandırmadır.

Bugün bu ülkenin en tepesindeki açık açık mülki amirlerine “mevzuata uymak zorunda değilsiniz” diyerek yerel yönetimlere ait araçlara el koyabilirsiniz diyebilirken veya bir başkası “bizi kızdırmayın yoksa başında olduğunuz belediyelere kayyum atayabiliriz” diyebiliyor. Buna benzer tehdit ve baskılar altında olan yerel yönetimlerden istihdamı beklemek de aklı selim bir talep olamaz. Ama buna rağmen yerel yönetimler halk ile kucaklaşarak halkın öz gücüne dayanarak hizmetini katlama gayretinde olabilmelidir.

Belediyecilik sadece parke taşı düzenlemek değildir, demek de gerekir.Yerel yönetimler AKP  iktidarının baskısı karşısında yurttaşlara güven vererek onları yönetime ortak edebilmeli. Bu nasıl olacak diyeceksiniz? Tabi ki mahalle meclislerini kadın erkek demeden güçlendirerek. Bunu yanında özellikle erkek egemen olan ilçemizde kadınlara yönelik mesleki kurslara benzer faaliyetlerin başlatılmasıyla kadınların kendi ayakları üzerinde durmasını da sağlayabiliriz. Ancak o zaman kadın intiharlarının(cinayetlerinin) önüne geçebiliriz. Tabi bu sadece yerel yönetimlerin işi değildir. En başta sosyal devlet anlayışı gereği ülkeyi yönetenin doğuyu ihmal etmemesiyle olacak bir şeydir. Sosyal sorumluluk gereği sivil toplum örgütleri ve basını da unutmamak gerekir.

Bugün yaptığımız hastane haberinde olduğu gibi ilçeye ait olan ne varsa ya alınıyor ya gasp ediliyor ya da yok ediliyor. Bu durumda sözü uzatmadan şunu söylemek gerekir  “O Zaman Çaldıran’ı da Taşıyalım” çünkü bir ilçede kamu kurumlarının fazla bir işlevi kalmamışsa yapılacak tek şey o ilçeyi başka bir yere taşımaktır.

Ayhan Demir Yazdı…

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. çaldıranlı dedi ki:

  sayın ayhan bey sana söylüyorum niye emniyet bilmiyormuydu bu adamların mazot satığına biliyordu ancak kimse kusura bakmasın devlet her ihbarı değerlindirmek zorundadır yapmadığı takdirde süçtür …….hanlız yazı yazarken bence onları yakalayana değil yakalatana bir çift lafın olsun bence …………….2016

  1. bayizdağali dedi ki:

   Çaldıranlı kardeş sana hak veriyorum yakalayan değil ihbar edip yakalatana bi kaç söz söylemek lazım

 2. bence dedi ki:

  bence ısın dogrusu bızım mılletımız rahat yoldan para kazanmanın ve bırını ne zaman kandırsam yada bu ıste nee yapsam ıkı degıl de on katını kazansam dusuncesıyle hareket ettıklerı ıcın bunların yasanması pekala ve normal ayrıca bu devletın sonucta devlet dedısem de alınma olmasın devletın yasaları hepımızıcın vardır devletten once yasa varıdr bu yasalar da bızım refahımız ıcın vardır. örengın basıma geldıgı ıcın her evımızın ve mahhalemızın ıcınde gezen hırsızları ben bunlar bunu yapmasa ac kalır deyıp dursam yarın benım evıme gırer bellı mı olur bunu kıme soylesem engelleyecek yada sen sız onlar bunlar engeller mı hayırrr. bunun ıcın bır adalet adalet ıcın yasa yasa ıcın asker asker ıcın mıllet lazım…

 3. mağdur dedi ki:

  admin bey
  yazılarınızı özledik ne zaman yeni yazılarla sizi göreceğiz.
  barış sürecindeki heybetinizi devrimciliğinizi azminizi nedense şuan göremiyorum kaleminizi mı kırdılar gönderelim efendim ama yazın lütfen saygılarımla.

YORUM YAZ