Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Öcalan Erciş’te Konuştu: Savaş Suçuna Karşı Elimizden Geleni Yapacağız

Öcalan Erciş’te Konuştu: Savaş Suçuna Karşı Elimizden Geleni Yapacağız
  • 25 Eylül 2016 - 18:02
  • 1.484 kez okundu
Van’ın Erciş ilçesinde HDP Erciş 1. Olağan Üstü Kongresinde konuşan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, savaş ve insanlık suçu işleyen AKP ve Türkiye’nin yargılanması için parti olarak ellerinden geleni yapacaklarının altını çizerek, “Bugünlerimiz için barış ve mücadele sürecinde yaşamlarını yitirenlerin mirasını yürütmek ve yükseltmek zorundayız” dedi.
ERCİŞ – Van’ın Erciş ilçesinde HDP 1. Olağan Kongresi düzenlendi. Kongrenin yapıldığı Kardelen Düğün Salonu’da Kürtçe ve Türkçe, “Erciş İlçe 1. Olağanüstü Kongremize Hoşgeldiniz” yazan dev pankart ile HDP bayrakları yer alırken, kongreye HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe ile Adem Geveri, HDP Riha Milletvekili Dilek Öcalan, HDP Van İl Eşbaşkanı Gülistan Orhan, DBP Van İl Eşbaşkanı Murat Sarısaç ile Sevinç Şeker, Erciş DBP İlçe eşbaşkanları, Erciş Belediyesi meclis üyeleri, HDP ve DBP PM üyeleri ve Muradiye Belediyesi Eşbaşkanı Safure Güneş, KJA bileşenleri, çeşitli STK temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.
Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, divan oluşumu gerçekleşti. Divan oluşumu sonrası konuşan HDP Erciş İlçe Eşbaşkanı Selçuk Aladağ, iki yıllık faaliyet raporu ve maliyet raporunu katılımcılar paylaştı.
‘Tutsaklarımıza mücadele sözü veriyoruz’
Aladağ’ın  ardından HDP Van İl Eşbaşkanı Gülistan Orhan söz alarak, Erciş üzerinde devam eden devlet baskısına vurgu yaptı. Orhan, “Biliyorsunuz ki zorlu bir süreçeten geçiyoruz. bu süreçte devletin en fala şiddetine maruz kalan Erciş’tir. Bu nedenle Erciş belediye Eşbakanı ile HDP Erciş ilçe Eşbakanı Seval çadırcı’ya selamlarımızı iletip kendilerine ve vermiş oldukları mücadelelere bağlılık sözü veriyoruz” diye konuştu.
‘Bizden korktukları için etrafımızı sarmışlar’
Ardından konuşan HDP Van Milletvekili Adem Geveri ise, devletin Erciş halkının mücadelesine tahammül edemediğini söyledi. Geveri, “Sizlerinde bildiği gibi zor süreçlerden geçiyoruz. Erciş’te, tutuklanmalar olmasına rağmen halk yine iradesi ile yine burada ve burada olmaya devam edecek. Bugünler başarımıza vesile olacaktır. Özgürlük amacımıza ulaşmamıza az kaldı. bugün bile yaptığımız kongrede etrafımızı sarıp tank ve tüfeği il gelenler, sanmasınlar bizler onlardan korkuyoruz. Asıl onlar bizlerden korktukları için etrafımızı sarmışlar. Bizim siyasetimizden ve gücümüzden de korkuyorlar” ifadelerinde bulundu.
‘Mirasçılarımızın mücadelelerini yürütmek zorundayız’
Kongrede konuşan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, 4 Parça Kürdistan’ta farklı devletler ile aynı konu için mücadele edildiğini belirterek, “Hepimizin de takip ettiği gibi bu sürecin içerisinde yer aldığı olağanüstü süreçlerden geçiyoruz diyoruz ama biz kürt halkı kolay süreçlerden geçmedik. kürdistan’ın 4 parçası kendine özgü zorluklar yaşadı. yine burada olamayan HDP İlçe eşbaşkanı ve belediye eşbaşkanın burada olmaması ve öz yönetimde yaşamlarını yitiren şehitlerimiz ve bugün burada yanımızda olamayan kadın yoldaşlarımızı anıyoruz. bugünlerimiz için barış ve mücadele sürecinde yaşamlarını yitirenlerin mirasını yürütmek zorundayız” sözlerine yer verdi.
‘Belediyelerimizi teslim etmeyeceğiz’
Türkiye’de faişst ve diktatörcü rejimin başta Kürt halkını hedef aldığı belirten Öcalan,” İnsanların toplumda huzur içinde kalmadığı ve huzurun olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Kuzey Kürditan’da bir yıl önce başlatılan savaşta ağır bedelleri yine kürt halkı ödedi. 15 Temmuz Kürt halkına yaşatılan darbe yine bizlere karşı yapılmıştır. bugün halkın iradesini hiçleştiren bir politika yer alıyor bugün demokrasiyi savunuyoruz diyenler halkın seçtiği beledi,yeler kayyım atıyorlar. Bugün atanmışları koruyorlar. Bizim belediyelerimiz bedel ödeyerek kazandığımız belediyelerimizdir. Şu an yürüttüğümüz mücadeleden aldığımız güç değerlerimizdir. Bugün bizden hiç bir şey olmamış gibi teslim etmemiz bekleniyor. Biler onurlu duruşumuzu sergilemeye devam edeceğiz. Biz bu sahiplenmeyi halkımıza ve değerlerimiz olan borcumuz sonucu teslim etmeyeceğiz” dedi.
‘Zemini olmayan siyaset yok olacaktır’
OHAL sürecini ile beraber toplumun aydın kesimlerine de savaş açıldığının altını çizen Öcalan, “Öğretmenler işlerinden ediyor, gazeteciler gözaltına alınıyor, yazarlar ve aydınlar susturulmaya çalışılıyor. KHK’ler anayasa aykırı şekilde yürürlüğe konuluyor. Diktatör rejimin yapmak istediği kendi çıkarları yasalaştırmaktır. Bunların amacı OHAL’in süresini uzatmak. Bizler geçmişte olduğu gibi direnişimizi yükseltmeye devam edecek. 80’leri eleştirip kınayanlar bugün daha kötü şekilde yaparak iki yüzlülük yapıyorlar. katliam ve soykırım ile bu halkı yok sayıp siyaset yapmaya çalışıyorlar. Zemini olmayan bir siyaset yok olma ile karşı karşıyadır. Kendi partisini kurduğu yoldaşlarını bile yok eden bir anlayış yok olmaya mahkumdur” ifade etti.
‘Türkiye’nin yargılanması için elimizden geleni yapacağız’
PKK Lideri Abdullah Öcalan ile siyasi tutsaklar üzerinde tecrit ve baskılara da değinen Öcalan, sözlerine şöyle devam etti:  ” Cezaevlerinde yürütülen hukuksuzluklar OHAL ile beraber doruklara ulaştı. AKP insani hakları çiğneyerek başta İmralı’da yürütülen tecrit bütün halklara dayatılan tecrittir. Orada uygulanan gayri insani politikalara karşı vicdanı olan kimse kabul etmiyor. bu tecrit 17 yıldır sürüdürülen tecrit avukat ve aile görüşüne engel olunuyor. o günden bugüne CPT kendi anayasasını çiğneyerek hiç bir atılım gerçekleştirmemekte. Bugün barış tecrit altında özgürlüğümüz tecrit altındadır. bu kırmakta mücadele ile mümkündür. bugün İmralı cezaevi şahsında Türkiye’de demokratik siyasetten söz etmek mümkün değildir. Türkiye son süreçte yaptığı savaş suçu ve hak ihallaleri ile yargılanmaya mahkumdur. Bu yargılanmayı gün yüzüne çıkarak olan yinr bizleriz. TBMM de CHP ve MHP AKP ile çözümsüzlük yaratmaya çalışıyor. Meclis’te tek ana muhalefet partisi biziz. Bizler bu politikalara karşı durmaya devam edeceğiz. Halk olarak mücadeleyi yükseltmeye devam etme sözü veriyoruz.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile girilen seçimde HDP Erciş İlçe Eşbaşkanlığına Nurgül Baran ile Yavuz Yücel Ağaoğlu seçildi.
ercishaberi.net
cg
fg

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ