Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail televizyonuna verdiği röportajda, “Soruyorum, gazeteci dedikleriniz sınırsız özgürlüğe sahip midir, gazeteciler sınırsız özgürlüğe sahip midir? Onların özgürlüğünün de bir sınırı yok mu? Benim sınırımın başladığı yer, benim özgürlük sınırım nereye kadarsa, o da ancak oraya kadar gelebilir, ondan daha ileriye gidemez” diyerek basın özgürlüğünü savundu. Erdoğan, aynı röportajda, “Bu ülkede gazetecilik yaptığı için kimse tutuklanmamıştır” ifadesini kullandı.

OHAL SONRASI 113 GAZETECİ TUTUKLANDI

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapısına kilit vurulan Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÖGC) verilerine göre, 24 Temmuz 2015’ten 20 Kasım 2016 tarihine kadar bölgede yaşanan savaş süreci devamında 15 Temmuz darbe girişimi ve ilan edilen OHAL ile birlikte basına yönelik hak ihlalleri, gözaltı ve tutuklamalar da ciddi artış yaşandı. 24 Temmuz 2015’ten günümüze kadar 143 gazeteci tutuklanırken, bunlardan 113’ü OHAL sürecinde tutuklandı. Geçen 16 ayda 110 gazeteci ise gözaltına alınırken, 60 gazetecinin hakkında ise tutuklama kararı bulunuyor. OHAL öncesinde 30 gazeteci, sonrasında ise 113 gazeteci tutuklandı; 142 gazeteci halen tutuklu. OHAL ile birlikte Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile basına yönelik artan baskılarda 33 radyo, 58 gazete, 5 haber ajansı, 28 TV, 18 dergi ve 30 yayın evi kapatıldı.

GAZETE, RADYO VE TV’LER KAPATILDI

ÖGC’nin verilerine göre, basına yönelik hak ihlallerinden en fazla muhalif basın nasibini alırken, 16 aylık süre zarfından 25 basın çalışanı tutuklanırken, 85 basın çalışanı da gözaltına alındı. Verilerin devamında, yayın yapan 8 radyo, 12 TV ve aralarında Türkiye’de günlük Kürtçe yayın yapan tek gazete olan Azadiya Welat gazetesi ile birlikte 9 gazetenin kapısına kilit vurulduğu belirtildi. Kapatılan gazeteler arasında defalarca saldırıya uğrayan, onlarca çalışanı öldürülen ve defalarca kapatılıp sansürlenen Özgür Gündem Gazetesi de bulunuyor.

DİHA BAŞI ÇEKİYOR!

KHK ile kapatılan Türkiye ve dünyadaki ilk kadın haber ajansı olan Jin Haber Ajansı (JINHA) internet sitesi 12 kez sansürlendi. Şimdiye kadar 4 muhabiri tutuklandı. Ajansın editörlerinden Zehra Doğan ve Şırnak muhabiri Aysel Işık halen tutuklu. Gözaltı, tutuklama ve sansürlerden en fazla nasibini alan ve KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) ise 16 aylık süre zarfından 48 kez sansürlendi. DİHA’nın gözaltına alınan 56 muhabirinden 20’si tutuklandı; tutuklananlardan 10’u aylar sonra görülen duruşmalarda tahliye edildi. DİHA’nın 10 muhabiri halen tutuklu bulunuyor.

DİHABER