Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

‘OHAL Günlük Hayatı Etkilemeyecek’ Diyen Kurtulmuş’u Diyarbakır’a Davet Etti

‘OHAL Günlük Hayatı Etkilemeyecek’ Diyen Kurtulmuş’u Diyarbakır’a Davet Etti
  • 21 Ekim 2016 - 10:08
  • 809 kez okundu

OHAL süreci ile birlikte Kürdistan’da hak ihlallerinin yüzde 100 artış gösterdiğine dikkat çeken İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, OHAL’i ilan ederken, “Günlük hayatı etkilemeyecek” diyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’u gerçekleri görmek üzere Diyarbakır’a davet etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, 15 Temmuz darbe girişimi ardından OHAL ilan edilmesiyle birlikte bölgede yaşanan insan hak ihlallerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Savaş ve çatışmanın yoğunlaştığı dönemde hak ihlallerinde ciddi anlamda artış olduğunu dile getiren Bilici, düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı baskılar başta olmak üzere, basın yayın üzerindeki baskı, gözaltı, tutuklamalarda tırmanış olduğunun altını çizdi.

Demokratik hak ve özgürlükler yerine orantısız güç kullanıldığını ifade eden Bilici, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığını belirtti. OHAL ilanı ile birlikte geçen 3 aylık süreçte bölgede adeta “sokağa çıkma yasağı” uygulamalarının devreye konulduğuna işaret eden Bilici, “Hiç kimse kendini ifade edemediği ve sokağa çıkamadığı bir durumla karşı karşıyayız. Çok kaygı verici bir noktaya doğru gittiğimizi belirtebiliriz. Hiç kimseye tahammül edilmedi. Hiçbir bir siyasi iradeye saygı gösterilmedi. Halkın iradesinin hiçe sayıldığı toplum örgütlerinin görmezden gelindiği ve tüm farklılıkları ret ederek, tekçi bir anlayışın egemen olduğunu görüyoruz” dedi.

‘Bölgede orantısız güç kullanılıyor’

2016 yılının ilk 6 ayı ve OHAL ilan edilmesiyle geçen 3 aylık süreci karşılaştırıldığın yüzde 100 fark ortaya çıktığını belirten Bilici, “Bakınız cezaevlerinde çok ciddi hak ihlalleri vardır. Ciddi işkence ihlalleri var ama inceleyemiyoruz. Cezaevlerinden insanlar bize ulaşamıyor. Biz gidip incelemelerde bulunamıyoruz. Gerek milletvekilleri olsun, gerek insan hakları savunucuları olsun oraya girişine izin verilmiyor. İşkence kötü muamele her yerde var ancak bölgede orantısız bir güç kullanılıyor” şeklinde konuştu.

‘Numan Kurtulmuş’un halk dediği kimdir?’

Darbe girişimi ardından OHAL ilanını açıklayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Günlük hayatı etkileyecek bir uygulama olmayacak” sözlerine atıfta bulunan Bilici, “Sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri, belediyeleri haktan saymıyor. Sadece kaymakamlıklar, valilikler ya da emniyet halktan sayılıyor. Çünkü bunlar sokağa çıkabiliyor. Ben sokağa çıkıp demokratik talebimi yerine getiremiyorum. Ben hak arayışına giremiyorum. Basın emekçileri işini yapamıyor tutuklanıyor. Siyasi partiler siyasal faaliyetlerini sürdüremiyorlar. Belediyelere el konulmuş. Hiçbir belediye yerel yönetim çalışması yapamaz noktaya gelmiştir. Bunların hepsi etkileme değil midir? O zaman bunlar halk değildir. Halk dediği kimdir? Sayın Numan Kurtulmuş’u bilim ile uğraşan bir insan onun bilimsel dönemde çalıştığı o bilim kimliğine havale ediyorum” diyerek, Numan Kurtulmuş’u Diyarbakır’a davet etti.

DİHA

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ