Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Önder: Bu Meclis Babanızın Bostanı Değil

Önder: Bu Meclis Babanızın Bostanı Değil
  • 02 Mayıs 2016 - 11:49
  • 680 kez okundu

HDP İdari Amiri Sırrı Süreya Önder, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun HDP’lileri kastederek, “Meclis’in kapısından geçemeyecekler” sözlerine tepki gösterdi.

HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaya yönelik AKP tarafından hazırlanan Anayasa değişikliği bugün yeniden TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülecek. Tasarının başlamasından önce Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP’lileri “Meclis’in kapısından geçemeyecekler” sözlerini kullandı.

Meclis yönetimi de, komisyona girecek olanların listesini hazırladı ve listede ismi olmayanların komisyon toplantısına katılamayacağına karar verdi. Meclis yönetimi, komisyon kapısına da polis görevlendirme kararı aldı.

‘7 arkadaşımıza yüzlerce kişi ile saldırıp bizi suçluyorlar’

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu’nun sözlerinin, “AKP’nin saldırgan tutumlarını kamufle etme amaçlı bir değerlendirme” olduğunu söyledi. Yaşananlardan HDP’nin sorumlu tutulamayacağını, “Görüntüler ortada” sözleriyle dile getiren ve AKP’ye yönelik “Kürsü dokunulmazlığı diye her fırsattı çiğnedikleri sakızı tükürerek kürsüdeki arkadaşımıza onlarca AKP’li vekil linç uygulamaya kalkışmıştır” eleştirilerinde bulunan Önder, “O esnada Genel Kurul’da 7 vekil arkadaşım olmasına rağmen onların etraflarını kuşatan AKP’lilerin sayısı 100’den fazlaydı” dedi.

‘Burayı bostan zannedenler…’

Önder, bu saldırılarla kendilerinin yıldırılmak istendiğini de dile getirerek, “Aynı şeyi komisyon toplantısında da yapmak istediler. Fakat başarılı olamayınca danışman yalanına sarıldılar. Davutoğlu, burayı başbakanlık binası zannediyor herhalde. Biz bu halkın seçilmiş vekilleriyiz. Meclis’in kapısından geçmemesi gereken birileri varsa eğer, o da bu Meclis’i babasının bostanı zanneden zihniyettir” dedi.

‘CHP oynanan oyunun farkında olmalıdır’

AKP’nin dokunulmazlıkları kaldırma ısrarını ve Meclis’i denetim altına alma arayışlarını da değerlendiren Önder, bunu gelinen aşamada AKP’nin kendi iç sorunlarını “kamufle etme” girişimi olarak nitelendirdi. Önder, şu değerlendirmeyi yaptı: “Dokunulmazlıkları kaldırma ısrarı, kendi iç çatışmalarını bizim üzerimizden kamufle etme çabasıdır. Görüyoruz; hepsi bir birine kavgada söylenmeyecek sözler söylüyor, değerlendirmeler yapıyorlar. O, onun yetkisini elinden alıyor, öteki öbürünün oğlunu kumarhanelerde yakalatılıyor! Bu iç çekişme ve çatışmalarını kamufle etmek için geliştirdikleri bir girişimdir. Ayrıca başta ana muhalefet olmak üzere diğer partilerin farkında olması gereken nokta burasıdır.”

Önder, son olarak CHP’nin oluşturulan tuzaklara düşmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Ancak ortada bir oyun var. Yüz yıldır Türkiye’de egemenlerin iyi bildikleri bir işi sahneye yeniden koyuyorlar. Bir sıkıntı varsa Kürtlere ihraç et, kendi düzenini sürdür alışkanlığıdır bugün devam edenler” dedi.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ