Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Osman Baydemir: Özgürlük, Sırat Köprüsündeki Kürtleri Bekliyor

Osman Baydemir: Özgürlük, Sırat Köprüsündeki Kürtleri Bekliyor
  • 23 Eylül 2016 - 14:00
  • 2.708 kez okundu
Kürdistan Bölgesi’ne resmi bir ziyarette bulunan HDP heyetinde yer alan Urfa Milletvekili Osman Baydemir, ziyaretin son derece memnuniyet verici bir şekilde devam ettiğini, içinde bulunulan yüzyılın Kürtlerin özgürlük yılı olması için Kürt partileri arasında ittifakların gelişmesi gerektiğini dile getirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir Rojnews’ten Deniz Umut’a, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP heyetinin Kürdistan bölgesi temasları ile ilgili izlenimlerini aktardı.

Kürdistan bölgesine yaptıkları ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade eden Baydemir, Kürdistan halkının içinden geçtiği tarihi fırsatların bulunduğu bir sürecin heba edilmemesi gerektiğini ve 21. Yüzyılın Kürt özgürlük yüzyılı olması için tüm partilerin birleşmesi gerektiğini dile getirdi.

Hewler temasları olumluydu

Kürdistan bölgesinde gerçekleştirmiş oldukları temasların Kürt birliğinin sağlanmasına vesile olması temennisinde bulunan Baydemir: “Kürt halkı olarak tüm Kürdistan’da tarihi bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç, sırat köprüsü gibidir. Bir taraftan karışıklık sürerken bir taraftan da özgürlük bizi beklemekte. Böylesi bir süreçte umut ettiğimiz tek şey, tüm örgüt, siyasetçi ve Kürt liderlerin anlaşması ve ittifak oluşturmasıdır.”

Kürtlerin eline geçen tarihi fırsatların mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini de hatırlatan Baydemir “Tüm Kürt halkı olarak 21’inci yüzyılı Kürdistan halklarının yüzyılı haline getirmeliyiz. Bu yüzyılın Kürtler özgürlük yüzyılı olması için de itifak gerekiyor. Bu temelde ilk temasımızı Hewler’de Sayın Mesut Barzani ile gerçekleştirdik. Görüşme ve içeriği iyi ve olumluydu. Mecliste grubu bulunan tüm partileri ziyaret edeceğiz ”şeklinde konuştu.

Kürt partileri arasında mesafe var

Bugün ve yarın Süleymaniye’de temaslarda bulanacaklarını belirten Osman Baydemir Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) ve Goran Hareketi’ni  ziyaret edeceklerini kaydetti.

Sivil toplum kuruluşları ve kurumları da ziyaret edeceklerini ifade eden Baydemir, Kürt örgütleri ve partileri arasındaki bir soğukluğun ve mesafenin olduğunu, bundan da tüm Kürt halkının rahatsız olduğunu vurguladı.

Kürt halkının ittifak ve birlik istediğini söyleyen Baydemir, “Kürdistan’ın dört parçasında birlik olmalı ve kendimizi örgütlenmeliyiz” şeklinde konuştu.

Kürdistan özgürlük şehitlerine verilecek en anlamlı cevabın Kürt birliğinin sağlanması olduğunu belirten HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, “Maxmur, Kerkük ve Kobanê’de oğullarımız ve kızlarımız Kuzey, Güney, Rojava ve Doğu ayırımı yapmadan direniş saflarındaki yerlerini aldılar, düşmana karşı savaştılar ve şehit düştüler. Kürdistan’daki siyasi partiler de bu çizgide birleşmeli, bu temelde birleşmeli ve bu tarihi fırsatı iyi değerlendirmeli” dedi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ