Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Osman Baydemir’den ‘Laiklik Fezlekesi’ Açıklaması

Osman Baydemir’den ‘Laiklik Fezlekesi’ Açıklaması
  • 11 Haziran 2017 - 13:10
  • 279 kez okundu
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde cemevi için bedelsiz bina tahsisi yaptığı gerekçesiyle hakkında ‘laiklik ilkesine aykırılık’ suçlamasıyla fezleke hazırlanan HDP’li Osman Baydemir, “Biz eğer cemevi inşa etmemiş olsaydık, laiklik ilkesi zarar görmüş olacaktı” dedi.

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir hakkında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 2012’de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne bedelsiz olarak tahsis edilen ve cemevi olarak kullanılan bina nedeniyle fezleke hazırlanmıştı.

Fezlekeyi hazırlayan savcı, tahsis işlemi kapsamında belediye ile dernek arasında imzalanan protokolün 8’inci maddesinde yer alan “Bu protokolün uygulanması sırasında ortaya çıkacak uyuşmazlıklar öncelikle Alevi inancının gereği olarak Cem’e gidilerek diyalogla çözülecektir. Diyalogla bir sonuca varılamaması halinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce verilen karar geçerli olacaktır” ifadelerinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 2’nci maddesinde yer alan laiklik ilkesine aykırı olduğunu belirtmişti.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ise, Evrensel’den Hasan Akbaş’a yaptığı açıklamada, “Biz eğer cemevi inşa etmemiş olsaydık, laiklik ilkesi zarar görmüş olacaktı. Eğer biz, Ehmedê Xanî Camisini, Surp Giragos Kilisesi’ni de cemevini de belediye hizmetleri çerçevesinde yapmamış olsaydık laiklik ilkesi esas o zaman zarar görecekti” ifadelerini kullandı.

Cami, cemevi ve kilise inşa etmekle büyük bir onur duyduğunu söyleyen Baydemir, savcının protokole ilişkin belirtti ‘laiklik ilkesine aykırılık’ iddiasına ilişkin olarak da, “Tarafların cemevinde cem olmasından, istişare etmesinden dolayı da bir rahatsızlık söz konusudur. Protokol açıkça diyor ki, ‘taraflar istişare eder’ bu nedenle cem demek istişare demektir. Bunlar ya kara cahiller ya da bin yıl geride yaşıyorlar. Ya da gerçekten diyalogdan korkuyorlar. Ya da inanç düşmanı bunlar. Başka bir anlam çıkaramıyorum. Ben o protokolün de canlara hizmetin de arkasındayım. Bizim için önemli olan çoğulculuğa karşı olanların değil, canların ne düşündüğüdür.” şeklinde konuştu.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ