Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Özgökçe, Ağrı’da Geri Gönderme Merkezinde Yaşananları Sordu

Özgökçe, Ağrı’da Geri Gönderme Merkezinde Yaşananları Sordu
  • 07 Mayıs 2016 - 11:58
  • 624 kez okundu

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Ağrı’daki Geri Gönderme Merkezinde yaşananları ve genel olarak Geri Gönderme Merkezlerinde yaşanan sorunları meclise taşıdı.

 

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Ağrı’daki Geri Gönderme Merkezinde yaşananları ve genel olarak Geri Gönderme Merkezlerinde yaşanan sorunları meclise taşıdı. Van millletvekili, Bakan Ala’nın soruları yanıtlamasını talep etti. 2014 yılında kurulan geri gönderme merkezleri, göç yönetiminde genellikle “caydırma” amacıyla kullanılan idari gözetim merkezleridir.

İdari gözetimin uygulandığı geri gönderme merkezleri, mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin özgürlüklerinden alıkonulduğu mekânlardır. İdarenin kararı ile özgürlüklerinden mahrum edilenlerin haklarına yönelik yükümlülükler, ulusal ve uluslararası mevzuatta yer almaktadır. Bu mevzuatlara göre, geri gönderme merkezlerinde tutulan kişilerin düzenli sağlık bakımına erişmeleri ve insan onuruna yaraşır bir gözetime tabi tutulmaları gerekir.

Bu ulusal ve uluslararası yükümlülüklerin, bazı geri gönderme merkezlerinde uygulanmadığı görülmektedir. Haklarında herhangi bir soruşturma ve/veya kovuşturma olmadan “terör şüphelisi” oldukları gerekçesiyle alıkonulanlar adeta tecrit edilmekte, kanuni hakları ihlal edilmektedir. Öte yandan, bir soruşturma ve kovuşturma sonucunda “terörist” oldukları tespit edilen kişiler, kamu kurumları arasında bir yetki karmaşasına yol açacak ve geri gönderme merkezlerinin amacıyla çelişecek şekilde cezai gözetim mekânlarında değil, bu merkezlerde tutulmaktadır. Nitekim Ağrı Valiliği’ne bağlı olarak hizmet veren Geri Gönderme Merkeziyle ilgili olarak bugün basında yer alan bir haber de bu iddiaları doğrular niteliktedir.

Habere göre, Ağrı Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak, 18 Nisan 2016 tarihinde Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü’ne “Gizli” ibareli bir belge göndermiştir. Vali Yardımcısı, nereden geldikleri ve kimlik bilgileri kamu güvenliği gerekçesiyle gizlenen 19 yaralı “Yabancı Terörist Savaşçı”nın Geri Gönderme Merkezi’nde tedavi edilmesini talep etmiştir. Söz konusu belgede aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir:

“…Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan YTS’ler tarafından çeşitli sağlık sorunlarının oldukları müdürlüğümüze bildirilmektedir. İlimiz 1. derece terör bölgesi olması nedeniyle sağlık sorunları olduğunu beyan eden YTS’lerin idari gözetimden çıkartılarak sağlık kuruluşlarına götürülmeleri kamu güvenliği açısından tehlike oluşturmaktadır

Bu itibarla gerekli muayeneleri Geri Gönderme Merkezi’nde yapmak üzere 19.04.2016-22.04.2016 tarihleri arasında bir defaya mahsus olmak üzere doktor görevlendirilmesi ve görevlendirilecek doktor bilgilerinin aşağıda belirtilen formata uygun olarak doldurularak, müdürlüğümüze bildirilmesi hususlarını rica ederim”.

Bu bağlamda;

1. 18 Nisan 2016 tarihli yazıda “yabancı terörist savaşçılar” olarak kodlanan geçen kişiler kimlerdir ve hangi örgüte mensuptur?

2. İdari gözetim altında tutulan her sığınmacı ve mülteci benzer kodlarla mı geri gönderme merkezlerine gönderilmektedir?

3. Söz konusu yazıda geçen savaşçıların terörist olduğu nasıl tespit edilmiştir? Buna ilişkin bir mahkeme kararı var mıdır?

4. Bu kişilere ilişkin bir mahkeme kararı varsa, neden cezaevinde değil de Ağrı Geri Gönderme Merkezi’nde tutulmaktadır? Geri gönderme merkezi cezaevi olarak mı kullanılmaktadır?

5. Geri gönderme merkezlerinin geçici gözetim mekânları olduğu dikkate alındığında, Bakanlığınız tarafından “terörist” olarak adlandırılan kişiler, tedavileri tamamlandığında ülkelerine ya da “savaştıkları yerlere” geri mi gönderilecektir?

6. Mahkeme kararı yoksa bu kişiler neden “terörist savaşçı” olarak kodlanmıştır?

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ