Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

PAK’tan TBMM’nin “Kürdistan” Kararına Tepki

PAK’tan TBMM’nin “Kürdistan” Kararına Tepki
  • 09 Temmuz 2017 - 12:35
  • 901 kez okundu

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan Kürdistan isminin kullanımına cezai işlem uygulanması kararına tepki gösterdi.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik imzasıyla yayınlanan açıklamada, alınan kararın eşyanın tabiatına aykırı olduğu ifade edildi.

Kürdistan’ın bağımsızlık referandumuna hazırlandığını ve bağımsızlık yolunda yürüdüğünün yanı sıra Türkiye’nin de Kürdistanla ilişkilerinin olduğu hatırlatılan açıklamada, “İçtüzük  teklifi, en başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve devletin diğer yöneticilerini para cezasına boğacaktır. Çünkü Meclis’te en çok onlar bu ismi kullanmak durumunda kalacaklardır.” ifadelerine yer verildi.

Kürtçe ve Kürdistan isiminin Türkiye tarihi boyunca yasak olduğunun ve PAK’ın da bu ismi kullandığı için birçok soruşturma ve cezaya maruz kalığının hatırlatıldığı açıklamada, “Ama, Türkiye Devleti’nin, Kürt milletini, Kürdistan’ı, Kürdistan halkının iradesini yok sayan ve Kürdistan halkının  siyasi bir statü ile kendisini yönetme hakkını reddeden bu ‘’rüya’sından artık uyanması gerekiyor.” denildi.

 

PAK’ın TBMM’de alınması beklenen iç tüzük değişikliği kararına yönelik tepki açıklamaasının devamı şöyle:

“Kürdistan isminin Anayasa ve yasalarda yasaklanmasına , TBMM’de  bu ismi dile getirmeye İçtüzük  değişikliğiyle  para cezası teklifinin  eklenmesi  trajedinin bir boyutunu oluşturmaktadır. Trajedi bununla bitmiyor. Bu yasaklamalara gerek kalmaksızın kimi Kürt siyasetçileri ‘’Ortak Vatan Türkiye’’ diyerek zaten ‘’Kürdistan’’ isminden vazgeçmiş bulunuyorlar. Bazıları da ‘’Kürdistan ismi bugün reel değildir’’ diyerek, ‘’Kürdistan’’ isimli parti kurulmasına karşı çıkmaktadırlar.

Elbette ki en geniş kitleleri daha uygun araçlarla örgütleme ihtiyacı bir gerçekliktir; ama Kürdistan halkının siyasal temsilcileri olarak, kendi ülke ismimizle siyaset yapmamızın siyasal, ulusal ve tarihsel bir görev ve gerçeklik olduğu da madalyonun diğer yüzünü oluşturmaktadır. Bugün her iki ihtiyaç, görev ve gerçekliğe uygun yeni bir bakış açısı geliştirmek önemlidir.

Evet,  bu şartlar altında öne çıkarılması gereken tutum, yeni İç Tüzük’le oluşturulmaya çalışılan yeni anti-Kürt dalga karşısında Kürdistan, Kürt, Kürtçe gibi yasaklanmak istenen kelime ve kavramları sahiplenmektir. Sadece Kürtler değil, onlardan daha çok, demokratım, aydınım, barışçıl yöntemleri benimsiyorum, adaletten yanayım diyen herkesin bu yasağa karşı çıkması gerekmektedir. Yasağa boyun eğmek, Kürt ve Kürdistan  meselesinin barışçıl ve demokratik yollarla çözümü yerine şiddet, yasak ve çözümsüzlüğü dayatan siyasete de boyun eğmek anlamına gelecektir.”

Kaynak: kurdistan24

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ