Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Pentagon’dan Katar Krizine İlişkin Açıklama

Pentagon’dan Katar Krizine İlişkin Açıklama
  • 05 Haziran 2017 - 21:46
  • 975 kez okundu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD ordusunun Katar’dan yürüttüğü Afganistan, Irak ve Suriye’deki operasyonlarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı, Körfez ülkeleri ile Katar arasında tırmanan krize ilişkin “Bu durum bölgedeki operasyonlarımızı etkilemeyecek” açıklamasında bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Suudi Arabistan-Katar arasında tırmanan ve 9 Körfez ülkesinin de dahil olduğu diplomatik gerilime ilişkin açıklama yaptı.

Galloway, “ABD uçakları Irak, Suriye ve Afganistan’daki operasyonlar kapsamında Katar’dan görev icra etmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

Sözcü Galloway, bölgedeki tüm müttefiklere tansiyonunu düşürme ve bölgenin güvenliği için ortak çözümler üzerinde uzlaşma çağrısında bulundu.

Binbaşı , “ABD ve Koalisyon, oradaki varlığımıza uzun zamandır verdiği destekten ve bölge güvenliğine derin bağlılığından dolayı Katarlılara minnettardır. Katar’daki durumumuzu değiştirmek gibi bir planımızı söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Pentagon, Afganistan, Irak ve Suriye’de yürüttüğü operasyonların bir bölümünü Katar’daki üssü üzerinden gerçekleştiriyor.

Ne olmuştu?

Suudi Arabistan-Katar arasında tırmanan diplomatik gerilim bölgedeki diğer ülkeleri de etkiledi.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

İlişkilerin kesilmesine gerekçe olarak “Katar’ın teröre verdiği desteği” gösterdi.

4 ülke Katarlı diplomatlardan 48 saat içinde ülkelerini terk etmelerini istedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ