Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Pentagon’dan YPG Açıklaması

Pentagon’dan YPG Açıklaması
  • 01 Eylül 2016 - 09:52
  • 2.721 kez okundu

Pentagon Sözcüsü Cook, Demokratik Suriye Güçleri bünyesindeki YPG’nin Fırat Nehri’nin doğusuna çekilme taahhüdünü yerine getirdiğini söyledi.

 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cook, bir gazetecinin, “YPG’nin Menbic operasyonunun ardından Fırat’ın doğusuna geri çekileceğini ve hatta çekilmenin başladığını söylemiştiniz. Ancak Türkiye, YPG’nin askeri unsurlarından hiçbirinin Menbic’ten Fırat’ın doğusuna hareket etmediğini savunuyor. Yorumunuz nedir?” şeklindeki sorusunu yanıtladı.

“Sahada gördüğümüz kadarıyla DSG, Fırat’ın doğusuna geri dönecekleri yolundaki taahhütlerini yerine getirdi” diyen Cook, Menbic’te hala küçük çaplı direnişlerin sürdüğünü, temizleme operasyonlarının devam ettiğini, halledilmesi gereken el yapımı patlayıcıların bulunduğunu söyledi.

Menbic’te bölgenin yerlisi olan güçlerle bu operasyonların bazılarını yürüten DSG üyeleri de olduğunu kaydeden Cook, ancak asıl DSG güçlerinin Fırat’ın doğusuna geri gittiğini ve bu konudaki sözlerini tuttuklarını düşündüklerini söyledi.

Cook, “YPG de bu güçlere dahil mi?” sorusunu, “Anladığıma göre öyle” diye yanıtladı.

‘Mühimmatın nereye gittiğini takip ediyoruz’

Cook, “En baştan beri Suriye Arap Koalisyonu’na mühimmat sağladığınızı belirtiyorsunuz. Bu mühimmatın bazılarının bir şekilde YPD/YPG, hatta PKK’nin eline geçmediğinden ne kadar eminsiniz?” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Bunun olduğuna dair bir işaret yok. Bu gruplara mühimmat sağlamaya devam ettik. Mühimmatın nereye gittiğini dikkatle takip ediyoruz. Eğer insanlar bizimle vardıkları mutabakatlara uymazsa o zaman bizim malzememizi alamazlar. Bunu en başından beri açıkça dile getirdik.”

“Sükunet devam ediyor”

Türkiye güçleri ile YPG arasındaki çatışmalarda son duruma yönelik bir soru üzerine Cook, son 24 saatte Suriye’nin kuzeyindeki sükunetin devam ettiğini gözlediklerini belirtti.

“Koalisyon ortağımız ve müttefikimiz Türkiye ile duruma ilişkin endişeleri hakkında çok yakın çalışmaya devam ediyoruz. Odak noktasının ortak düşman IŞİD üzerinde olmaya devam etmesi gerektiği noktasında Suriye’deki ortaklarımızla da birlikte çalışmayı sürdürüyoruz.

“Durumun hassasiyeti ve herkesin IŞİD üzerindeki baskıyı sürdürmesinin önemini göz önüne alarak, ortaklarımızın ve koalisyon ortaklarımızın endişelerini gidermeye yönelik çabalarımızı öncesine göre arttırdık.”

“Türkiye sağlam bir müttefik”

Türkiye ile ABD arasındaki askeri ilişkilerin şu anda ne durumda olduğuna dair bir soruyu da yanıtlayan Cook, Türkiye’nin sağlam bir NATO müttefiki ve koalisyon üyesi olduğunu, yıllardır işbirliği içinde olduklarını söyledi.

Türkiye ile ABD arasında askeri alanda iyi bir geçmişin bulunduğunu belirten Cook, “Bu bağların geçmişte olduğu şekilde güçlü biçimde devam etmesi için çalışıyoruz. Bazı hassasiyetlerle ilgili zorluklar var, bunu anlıyoruz. Bu endişeleri gidermek için Türkiye ile birlikte çalışıyoruz. (Türkiye) NATO’nun ve koalisyonun önemli bir üyesi. Destek ve katkıları kritik derecede önemli” dedi.

ABD’nin hava desteği yardımı göndermediği iddiası

Cook, bir gazetecinin, IŞİD’in saldırısına uğrayan Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin hava desteği talebinde bulunduğu ancak koalisyonun bu desteği sağlamadığı yönündeki haberleri sorması üzerine, bu konuda bilgisi bulunmadığını belirtti.

Aynı soru Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’in brifinginde de soruldu. Earnest de bu haberleri görmediğini belirterek, “Doğru olduğunu bildiğim şey şu; ABD güçleri, Türkiye’nin hafta sonunda IŞİD’i Cerablus’tan atmada bazı başarılar sağladı, Suriye sınırındaki operasyonlarını desteklemede etkili oldu” dedi.

Türkiye’nin sahada IŞİD’e karşı askeri çabalarını desteklemeye yönelik çok sayıda ABD operasyonunun hayata geçirildiğini belirten Earnest,”Türkler’i bir süredir sınırları boyunca IŞİD’i hedef alan adımlar atmaya teşvik ediyorduk. Nihayet bu adımların daha fazlasını attıklarında onlara yardım için askeri destek sağladık” dedi.

İMC

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ