Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

PES Heyetinin Demirtaş’la Görüşmesi Engellendi

PES Heyetinin Demirtaş’la Görüşmesi Engellendi
  • 21 Kasım 2016 - 14:02
  • 1.518 kez okundu

PES heyetinin, Edirne F Tipi Hapishanesi’nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile görüşmesi engellendi. Jandarmanın engelleme girişimlerine rağmen hapishane önünde açıklama yapan heyet, Türkiye’de yaşananlardan dolayı kaygılı olduklarını kaydetti. Seçilmişlerin gözaltına alınması ve tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan heyet, tutuklama saldırısını “HDP’nin yok edilmesinin bir parçası” olarak yorumladı.

EDİRNE- Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) de üyesi olduğu Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) heyeti, Edirne F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü.

Almanya, İtalya, Fransa, İsveç ve İspanya’dan delegelerin bulunduğu heyete, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, İstanbul Milletvekili Garo Paylan, İstanbul İl Eşbaşkanları Aysel Güzel ve Doğan Erbaş eşlik etti.

Heyetin hapishaneye girişi jandarmalar tarafından engellendi. OHAL koşulları bahane edilerek heyetin açıklama yapmasını engellemek isteyen jandarma, Edirne Valiliği tarafından izin alınmadan basın açıklamasına izin vermeyeceklerini söyledi. İzinsiz açıklamanın mevzuata aykırı olduğunun söylenmesi üzerine, Dışilişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Özsoy,”Türkiye’nin koşulları başlı başına mevzuata aykırı” diyerek tepki gösterdi.

‘SEÇİLMİŞLERİN GÖZALTINA ALINMASI VE TUTUKLANMASI DOĞRU DEĞİLDİR’

Tüm engellemelere rağmen hapishane önünde açıklama yapan PES heyeti, Türkiye’nin Temmuz ayından bu yana çok zor bir süreçten geçtiğini söyledi. Başta siyasi parti liderleri olmak üzere seçilmişlerin gözaltına alınması ve tutuklanmasını doğru bulmadıklarını kaydeden PES heyeti, dayanışma içerisinde olacaklarını vurguladı.

Avrupa Parlamentosu’na seslenen heyet, bu konunun tartışılması gerektiğini kaydetti. Demokrasinin korunması için demokratik siyaset yollarının açık tutulmasının önemli olduğunun altını çizen heyet, Kürdistan’da yaşananları kaygıyla izlediklerini ifade etti. İlişkileri geliştirmek için sık sık Türkiye’ye geldiklerini kaydeden PES heyeti, ancak her gelişlerinde yeni bir hukuksuzlukla karşılaştıklarına dikkat çekti.

‘BU OLANLAR HDP’NİN YOK EDİLMESİNİN BİR PARÇASIDIR’

Demokratik haklara yönelik baskıların artması üzerine bir kez daha Türkiye’ye geldiklerini ifade eden heyet, yaşanan süreçten dolayı son derece kaygı duyduklarını söyledi. Eşbaşkanlar ve vekillerin tutuklanmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen heyet, “HDP demokratik ve meşru bir siyasi partidir. Tüm bu olup bitenleri, HDP’nin yok edilmesinin bir parçası olarak görüyoruz” dedi.

Bugün aynı zamanda CHP temsilcileriyle görüşecekleri bilgisini paylaşan heyet, başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere medyaya yönelik baskıları da gündeme taşıyacaklarını kaydetti. Türkiye’deki gözlemlerini Avrupa’da paylaşacaklarını belirten heyet, sadece hükümet ve siyasi partilerle değil aynı zamanda Avrupa Birliği Dışilişkiler Güvenlik Politikaları Sorumlu Yüksek Temsilcisi’ne de aktaracaklarını vurguladı.

‘DEMİRTAŞ SİYASETTEN YALITILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Heyetin ardından söz alan HDP Dışilişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Özsoy, çok sayıda heyetin dayanışma için geldiğini kaydetti. PES heyetinin Demirtaş ile görüşmek üzere Adalet Bakanlığı’na başvuru yaptığını ancak olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadıklarını bildirdi. Demirtaş’ın özellikle bölgeden uzaklaştırılarak, Türkiye’nin en uzak bölgesinde hapishaneye getirilerek izole edilmek istendiğini söyleyen Özsoy, “Siyasetten yalıtmaya çalışıyorlar” dedi. Demirtaş’ın avukatlarıyla görüşmesinin de kısıtlanmasına tepki gösteren Özsoy, “Kendisi burada tutuklu ancak hükümlü gibi davranıyorlar” dedi.

Hükümetin tamamen Anayasa’ya aykırı hareket ettiğini vurgulayan Özsoy, hükümete seslendi ve derhal bu tutumundan vazgeçmesini istedi. HDP’nin çok zor dönemlerden geçtiğini dile getiren Özsoy, başta PES heyeti olmaz üzere dayanışma içinde bulunan herkese teşekkür etti.

Açıklamanın ardından HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, İstanbul İl Eşbaşkanı Avukat Doğan Erbaş ve ÖHD avukatlarından Levent Pişkin ile Ramazan Demir, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmek üzere hapishaneye girdi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ