Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Peşmerge Bakanlığı’ndan Irak Ordusu’na Yanıt

Peşmerge Bakanlığı’ndan Irak Ordusu’na Yanıt
  • 02 Kasım 2017 - 01:13
  • 1.919 kez okundu
Irak Ortak Operasyonlar Komutası’nın tehdit içeren açıklamasına bir yanıt veren Peşmerge Bakanlığı, Peşmerge’nin halkını savunmak için pozisyon aldığını dile getirdi ve bir kez daha Irak hükümetini sorunların barışçıl çözümü için diyaloğa davet etti.

Irak Ortak Operasyonlar Komutası’nın açıklamasını yanıtlayan Peşmerge Bakanlığı, “Bu açıklamanın, iç siyasi farklılıkların çözümünde güç ve askeri kuvvet kullanımını vurguladığından açık bir şekilde anayasa ihlali olduğunu” vurguladı ve “Iraklı güçlerin Kurdistan Bölgesi’ne ve halkına saldırmak için askeri yığınak yaptıklarını” dile getirdi.

Bakanlı, Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nın “Peşmergenin iki taraf arasında imzalanan anlaşmayı ihlal ettiği” yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Peşmerge’nin Kurdistan halkının haysiyetini, yaşamını ve mülkiyetini İran destekli Haşdi Şabi milisleri ile diğer Iraklı güçlere karşı korumak ve Kerkük, Dakuk ve Duz’da sivillere yönelik gerçekleştirilenlerin benzerini engellemek için savunma pozisyonunda olduğu dile getirilen açıklamada, Irak hükümetine sorunların barışçıl çözümü için diyaloğa başvurması çağrısında bulunuldu.

Irak Ortak Operasyonlar komutasının açıklamasında dile getirilenleri tamamen reddettiklerini dile getiren bakanlık açıklamasında, Kürdistan’ın herhangi bir saldırganlığa karşı ayakta durduğunu, savaş değil barış ve diyalog istediğine vurguda bulunuldu ve “Dünyada saldırganlar mazlum ve savunmacılar eziciler midir?” sorusu soruldu.

Bağdat: Güçlerimize saldırılırsa karşılık veririz

Irak Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, “Erbil’e bağlı silahlı grupların (Peşmerge) federal yönetim güçlerine saldırması halinde yasal şekilde karşılık verileceğini” duyurdu ve “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) liderliği ve Bağdat ile müzakere heyeti, yapılan anlaşma taslağının tamamından dün akşam geri çekildi.” denildi.

KBY’nin zaman kazanma peşinde olduğu öne sürülen açıklamada, anlaşmadan geri çekilmelerinin asla kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“IKBY, federal güçlerin yerleşmesini engellemek ve onlara zarar vermek için müzakere sürecinde güç harekatı yapıyor ve yeni savunma hatları oluşturuyor. Buna karşı sessiz kalmamız mümkün değildir. Tüm vatandaşlarımız ve güçlerimizi korumamız gerekiyor. Erbil’e bağlı silahlı grupların, federal yönetim güçlerine saldırması halinde onlara yasal şekilde karşılık verilecektir.”

Abadi: KBY ile çatışmaya girmek istemiyoruz

Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, “IKBY ile çatışmaya girmek istemiyoruz. Bu, onlardan çekindiğimiz veya korktuğumuz için değil, vatandaşlarımızın can güvenliğine verdiğimiz önemden kaynaklanıyor.” dedi.

Ülkenin tüm sınır kapılarında kontrolü sağlamak istediklerini vurgulayan İbadi, “IKBY’deki vatandaşlarımızın abluka altına alınması önerisini reddettik.” ifadesini kullandı.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ