Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

PKK ve Türkiye Musul Operasyonuna Katılacak mı?

PKK ve Türkiye Musul Operasyonuna Katılacak mı?
  • 15 Ekim 2016 - 22:30
  • 2.342 kez okundu

Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi, IŞİD’in elindeki Musul’u terör örgütünden geri almak için düzenlecek operasyonun bir haftaya kalmadan başlayacağını ve Türkiye’nin bu operasyonda yer almayacağını söyledi.

Sputnik Türkçeden Hikmet Durguna konuşan Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmayacağını aktararak şöyle konuştu

“Türkiye’nin katılması ile ilgili siyasi sorunlar var. Umarım bu sorunlar çözülür. Biz de istiyoruz, Türkiye koalisyonun bir parçası olarak operasyona katılsın. Türkiye uzaktan bombardıman yapacak. Öyle katkı sunacak. Türkiye Haşdi Vatani örgütünü destekliyor ve onları eğitiyor. Eğitim devam ediyor. Türkiye silah desteğinde bulunmuyor sadece askeri eğitim veriyor.”

IŞİD’in Musul’a saldırdığı dönemde kentin valisi olan Esil Nuceyfi, Musul için hazırlıkların devam ettiğini belirterek, bir haftaya varmadan operasyonun başlayacağını kaydetti. Nuceyfi, yıl sonuna kadar Musul’un alınmasını beklediklerini ifade ederek, Musul’un IŞİD’ten mutlaka alınacağını dile getirdi.

Musul operasyonuna Türkiye’nin eğittiği Haşdi Vatani’nin de katılacağının bilgisini veren Nuceyfi, örgütün iki bölük olarak operasyonda yer alacağını kaydetti.

Haşbi Şabi örgütünün ve başka yabancı güçlerin operasyona katılmayacağını belirten Nuceyfi, şöyle devam etti: “PKK de operasyonda yer almayacak. Irak ve Peşmerge dışında hiç kimse operasyona katılmayacak. Peşmerge güçleri Musul kent merkezine girmeyecek. Anlaşma öyle oldu. Kentin çevresinde olacak.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ