Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Polisler, Diyarbakır’daki Tarihi Keçi Burcuna Tuvalet Kurdu

Polisler, Diyarbakır’daki Tarihi Keçi Burcuna Tuvalet Kurdu
  • 15 Mayıs 2016 - 11:37
  • 686 kez okundu

Tarihi burçların içinde en bilineni Keçi Burcu’nun tepesine özel harekatçılar tarafından tuvalet kuruldu.

 

Dicle Haber Ajansı’nda yer alan habere göre aylardır abluka altında bulunan ve büyük yıkımın gerçekleştirildiği tarihi Sur ilçesinde UNESCO’nun koruma altına aldığı bir tarihi yapı daha devlet güçlerinin gazabına uğradı. Tarihi burçların içinde en bilineni Keçi Burcu’nun tepesine özel harekatçılar tarafından tuvalet kuruldu.

Aralık ayından bu yana “sokağa çıkma yasağı”nın uygulandığı ve abluka altında büyük bir yıkımın sürdüğü Diyarbakır Sur ilçesinde devlet güçleri, bir skandala daha imza attı. UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi Sûr’un burçlarının her bir kapısı kum torbası, beton blok ve bariyerlerle arama noktasına çevrilirken, Mardinkapı tarafındaki Keçi Burcu ise karargah olarak kullanılıyor.

Yasak öncesinde Diyarbakır’a gelen hemen herkesin uğradığı ve buradan Hevsel bahçeleri, On Gözlü Köprü ve Kırklar Dağı manzarasını izlediği, Surları birbirine bağlayan 82 burçtan en çok bilineni Keçi Burcu’nun tepesine özel harekatçılar tarafından seyyar tuvalet kuruldu. Dışarıdan da rahat bir biçimde görülen tuvaletin pis su gideri ise burcun duvarlarından sızarak aşağı dökülüyor.

Dev bir Türk bayrağının da asıldığı burçtaki skandal görüntü, görenlerin de tepkisini çekiyor. Halen yasak nedeniyle kimsenin gidemediği 9 bin yıllık Keçi Burcu, 30 medeniyete ait izleri, motifleri üzerinde barındırıyor.

 

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ