Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

PYD, ABD’de Temsilcilik Açmaya Hazırlanıyor

PYD, ABD’de Temsilcilik Açmaya Hazırlanıyor
  • 26 Temmuz 2016 - 23:36
  • 1.146 kez okundu

PYD eş başkanlarının danışmanı Siyanek Dibo, yakın bir zamanda ABD’de Rojava Demokratik Özerklik bürosu açacaklarını belirterek, Washington’la iyi ilişkiler kurmak istediklerini söyledi.

Konuyla ilgili  Sputnik’e konuşan PYD eş başkanlarının danışmanı ve meclis üyesi Siyanek Dibo, ABD’de açılacak temsilcilik için üç aylık bir süre öngördüklerini de belirtti.

Daha önce de Rusya, Almanya, Fransa ve Güney Kürdistan’da  temsilcilik açan ‘Rojava Federal bölgesi’ yeni bürosunu ABD’de açmaya hazırlanıyor.

ABD’deki temsizlciliğimizi üç ay içinde açacağız

Amacımız Rojava’yı ABD’de de tanıtmak” diyen Dibo, “Birçok ülkeyle iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. ABD ile zaten IŞİD’e karşı birlikte mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 Rusya ile sürekli bir ilişki içindeyiz

Rusya ile de iyi ilişkilerinin olduğunu vurgulayan Dibo, şöyle devam etti: “Rusya ile sürekli bir ilişki içerisindeyiz. İlk Rojava Demokratik Özerklik büromuzu Rusya’da açmıştık. Moskova’da büromuz aktif durumda. Rusya uluslararası arenada, Ortadoğu’da ve Suriye’de önemli bir role sahip. Ortadoğu ve Suriye çözümüne kim hizmet ederse biz onlarla ilişki kurmaya çalışıyoruz. Rusya’nın da Suriye çözümünde önemli bir gücü var, önemli bir role sahip.”

Teröre karşı savaşta bize destek verilsin

Öte yandan PYD, YPG ve Demokratik Suriye Güçleri’nin IŞİD’e karşı mücadele ettiğini hatırlatan Dibo, teröre karşı yapılan mücadelede destek istediklerini kaydetti. Dibo ayrıca, herkesin teröre karşı mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.

Minbic’in yakında IŞİD’den temzlenecek

Minbic’deki çatışmalara ilişkin de konuşan Dibo, kentte birçok noktanın örgütten geri alındığını hatırlatarak yakın bir zamanda Minbic’in tamamen IŞİD’den temizlenmesini umduklarını belirtti.

Şehba bölgesinde Kürdlerin IŞİD başta olmak üzere birçok terör örgütünün hedefinde olduğunu aktaran Dibo, dört yıldan bu yana Kürdlerin ve sivillerin bu bölgede birçok baskı ve zulüm altında olduğunu da sözlerine ekledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ