Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

PYD: KBY ile Rojava Konfederasyonu Olabilir

PYD: KBY ile Rojava Konfederasyonu Olabilir
  • 09 Haziran 2017 - 03:59
  • 873 kez okundu
PYD yöneticilerinden Aldar Xelil, Kürdistan Bölgesi (KBY) ile Rojava Kürdistanı’nın konfederasyon çatısı altında bir araya gelebileceklerini söyledi.

Aynı zamanda Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Aldar Xelil, NRT TV’ye akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Suriye ve Irak sınırlarının değişmesinin Kürdlerin lehine olacağını söyledi ve “Kürdistan Bölgesi ile Rojava Kürdistanı’nın konfederasyon çatısı altında bir araya gelebileceklerini” dile getirdi.

“Sizden Kürdistan Bölgesi ile Rojava arasındaki sınırın kaldırılması talebinde bulunulursa, sınırı kaldırmaya hazır mısınız?” şeklindeki soruyu Aldar Xelîl şöyle yanıtladı: “Konfederal sistem çatısı altında bir araya gelebiliriz. Sınırların değişmesi bir başka konu. Mevcut durumda herkes Suriye’nin, Irak’ın ve Türkiye’nin sınırlarının değişmemesi konusunda hemfikir. Ancak şayet bu sınırların değiştirilmesi mümkün olursa bu Kürdistan’ın birliği ve Kürdler için son derece faydalı bir gelişme olur. Ancak bu sınırların muhafazasının da bir çaresi vardır. O da konfederal bir sistem çatısı altında Kürdlerin birliğinin sağlanmasıdır.”

(IMPNews )

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ