Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

‘Referandumu Erteleyin’ Çağrısına Başkan Barzani’den Yanıt!

‘Referandumu Erteleyin’ Çağrısına Başkan Barzani’den Yanıt!
  • 04 Ağustos 2017 - 15:10
  • 1.167 kez okundu
Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Arap Birliği adına Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit tarafından gönderilen ve 25 Eylül’deki referandum tarihinin gözden geçirilmesi isteğini içeren mektuba cevap verdi. Arap Birliği’ne verdiği cevapta Başkan Barzani, “Referandum kararından geri dönüş yok” dedi.

Başkan Mesud Barzani, bağımsızlık referandumunun tarihinin gözden geçirilmesini isteyen Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit’e bir mektupla yanıt vererek, “şimdiki durumun sürdürülmesinin çok zor olduğunu” söyledi.

Başkan Barzani mektubunda, Irak kuruluş temellerinde birlikte yaşam ve azınlıkların haklarına saygının bulunduğunu ancak bundan Kürtlere düşen payın yıkım, ölümler ve soykırım olduğunu ifade ederek, “Irak’ta ikinci dönem ise 2003’te Saddam Hüseyin rejiminin sona ermesiydi ve biz Bağdat hükümetiyle beraber Irak’ta beraber yaşamı ve azınlıkların özgürce inançlarını yaşayabilecekler özgür bir ülkenin anayasası çerçevesinde bir ülke oluşturmaya söz verdik ve bu temelde çalışmalara başladık ama ne yazık ki Irak Anayasasının Kürtleri ilgilendiren ana maddeleri Bağdat hükümetleri tarafından çiğnendi” dedi.

Irak’ın anayasada belirlenen maddeleri yerine getirmediğini belirten Başkan Barzani mektubuna şöyle devam etti:

“Irak Anayasasında belirlenen 140. maddenin gerekleri yerine getirilmedi, ihtilaflı bölgelerin sorunu çözülmedi. Tüm idari ve askeri (ordu, güvenlik ve sivil) kurumlarda  Kürtlerin katılımları sınırlandırıldı.

Kürdistan ile yapılan tüm anlaşmalar ihlal edildi. Peşmerge Güçleri’nin Irak ordusunun bir parçası haline gelmesine müsaade etmediler, eğitimine izin vermediler, silahlanmasını engellediler ve askeri yardımda bulunmadılar.

Hiçbir gerekçe gösterilmeden 2014 yılından itibaren anayasada belirlenen Kürdistan’a verilmesi geren %17’lik bütçeyi kestiler.’

Bizi Irak’ın bir parçası olarak asla benimsemediler ve haklarımız çiğnenmeye devam edildi bu şekilde asla birlikte bir yaşam yürütülemez. Biz Kürtler, çiğnenen tüm bu maddeler ve haklar çerçevesinde bağımsızlık referandumu yapma kararı aldık ve bundan geri adım atmayacağız.”

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ