Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,85 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,52 / Satış: 4,54

Reza Zarrab İfade Veriyor: Zafer Çağlayan’a 45-50 Milyon Euro Verdim

Reza Zarrab İfade Veriyor: Zafer Çağlayan’a 45-50 Milyon Euro Verdim
  • 29 Kasım 2017 - 21:01
  • 1.381 kez okundu

ABD’de İran ambargosunun delinmesiyle ilgili davasda tanık olmayı kabul eden Reza Zarrab ifade vermeye başladı. Zarrab, Aktifbank’ta hesap açabilmek için eski AB bakanı Egemen Bağış’ın yardımını aldığını savundu. Zarrab, Halkbank’ın ise eşinin ünlü olması nedeniyle kendisiyle çalışmayı başta kabul etmediğini, bu nedenle ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’a gittiğini ve 45-50 milyon euro verdiğini öne sürdü.

İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını Amerikan finans sistemini kullanarak ve Türkiye’de hükümet yetkililerinden yardım alarak delme suçlamasıyla görülen davada, son anda sanık sandalyesinden tanık sandalyesine ‘transfer’ olan İranlı işadamı Reza Zarrab ifade vermeye başladı.

‘SAKİN GÖRÜNÜYOR’

Reuters ajansı, Zarrab’ın ifade vermeye başladığını son dakika gelişmesi olarak duyurdu. Duruşmayı yerinden izleyen Amerikalı gazeteci Pete Brush ise Zarrab’ın uzun kollu, gri bir gömlek ve üzerine koyu renkli bir cezaevi giysisi giydiğini duyurdu. Brush, Zarrab için “Sakin görünüyor, suyundan yudum alıyor” tarifini yaptı. Zarrab’ın tanık sandalyesine kelepçeyle getirildiği belirtiliyor.

‘DOĞRUYU ANLATACAĞIM’

Rıza Zarrab ifadesinin başında, savcılık makamıyla yaptığı işbirliği kapsamında üç yükümlülüğü olduğunu söyledi. Bunları, “Tam olarak doğruyu anlatmak, Amerikan hükümetiyle işbirliği yapmak ve bundan sonra suç işlememek” olarak sıraladı.

‘CEZAEVİNDEN ÇIKMANIN EN HIZLI YOLUYDU’

Zarrab, Türkiye’yle bir takas ihtimali için avukatlar tuttuğunu ama bu girişim başarısız olunca tanıklık yapmayı kabul ettiğini söyledi; “İşbirliği yapmak, sorumluluğu kabul etmenin ve cezaevinden çıkmanın en hızlı yoluydu” dedi.

‘BENİ OTELDE TUTMUYORLAR’

Zarrab, bir otelde olduğu iddialarını da yalanladı. FBI gözetimi altında tutulduğunu, ‘özgürce hareket etmediğini’ söyledi.

‘YAPTIRIMLARI EN İYİ BİLEN KİŞİ ATİLLA’

Yaptırımlar nedeniyle İranlıların petrol ve doğalgaz gelirlerini kullanamadığına ve bu geliri uluslararası ödemeler için kullanamadığını belirten Zarrab, davanın artık tek tutuklu sanığı olan eski Halkbank genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yı ‘Halkbank’ya yaptırım kurallarını en iyi bilen kişi’ olarak niteledi.

AKTİFBANK’TA NASIL HESAP AÇTI?

Zarrab, Aktif Bank’ta hesap açma yönündeki ilk girişiminin ‘İran’la iş yapanların özel izin alması gerektiği’ gerekçesiyle reddedildiğini, genel müdürle görüşmesi sonrasI ‘5-10 milyon euroluk’ bir hesap açtığını söyledi.

‘EGEMEN BAĞIŞ’TAN YARDIM ALDIM’

Zarrab, Aktif Bank kendisini ilk başta reddedince, eski AB bakanı Egemen Bağış’tan yardım aldığını açıkladı. Bloomberg haber sitesi, mahkeme salonunda Egemen Bağış’ın bir fotoğrafının da gösterildiğini duyurdu.

‘EBRU GÜNDEŞ YÜZÜNDEN REDDETTİLER, ÇAĞLAYAN’A GİTTİM’

Zarrab, bir süre İran’daki ilişkilerini aktardıktan sonra yeniden Türkiye’yi anlatmaya başladı. İranlı işadamı, Aktifbank’la ilişkisinin 2012’de kesildiğini, bu noktadan sonra Halkbank’a yöneldiğini söyledi. Zarrab, dönemin Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan’ın, ‘eşi Ebru Gündeş’in çok ünlü olması ve bu nedenle kendisinin de göz önünde bulunması’ nedeniyle birlikte çalışmayı başta reddettiğini söyledi. Zarrab, bu noktada dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’dan yardım istediğini öne sürdü.

‘ÇAĞLAYAN’A 45-50 MİLYON EURO VERDİM’

Zarrab, Zafer Çağlayan’a ’45-50 milyon euro ile 7 milyon dolar verdiğini’ öne sürdü.

Savcı David Denton dün jüri üyelerine yaptığı açış konuşmasında Zarrab’ı iddia makamının ‘yıldız tanığı’ olarak nitelemiş, her şeyin iç yüzünü anlatacağını söylemişti. Zarrab’ın en az iki gün boyunca ifade vereceği belirtiliyor.

(DUVAR)

Ayrıntılar geliyor…

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ