Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Rıza Sarraf Dosyasına Üç Eski Bakanın Adı da Girdi

Rıza Sarraf Dosyasına Üç Eski Bakanın Adı da Girdi
  • 26 Mayıs 2016 - 11:16
  • 460 kez okundu

ABD’de tutuklu Rıza Sarraf’ın mahkemeye yaptığı kefalet başvurusuna itiraz eden Başsavcı Bharara, 17 Aralık fezlekesini mahkemeye delil olarak sundu.

ABD’de, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama suçlamalarıyla yargılanan İran asıllı iş insanı Rıza Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman aracılığıyla Manhattan Bölge Mahkemesi’ne yaptığı kefalet başvurusuna, New York Güney Bölge Başsavcı Preet Bharara, 17 Aralık fezlekesini delil göstererek itiraz etti.

Bharara’nın itirazında, 17 Aralık fezlekesinin İngilizce çevirisi başta olmak üzere, Sarraf’ın 19 Nisan 2014 tarihinde A Haber’de yayınlanan ‘Yaz Boz’ isimli programda yaptığı açıklamalar, elektronik posta yazışmaları ve bir internet sitesinde TOGEM-DER’e yaptığı 5 milyon dolarlık bağışla ilgili haberi delil olarak sundu.

Sarraf,i kefalet başvurusunda aralarında TOGEM-DER’in de bulunduğu bazı vakıflara yaptığı bağışları mahkemeyi serbest bırakılmasına ikna etmek için sunmuştu.

Başsavcı, mahkemeye yılda 720 bin dolar kazandığını beyan eden Sarraf’ın, ‘Yaz Boz’ isimli programda İran’a ABD ambargosu öncesi günde bir ton altın sattığını, İran’a yönelik 11 milyar dolarlık ihracattan sorumlu olduğunu söylediğini kaydetti.

Fotoğraflar

57468ac0a781b63f2cff1e84

57468a9ccbbf345bb09d521c

Bharara’nın Sarraf’ın gelir beyanına karşı mahkemeye sunduğu diğer deliller ise tutuklandığı sırada üzerinden çıkan cep telefonundaki külçe altınlar, altın kaplama tabanca, yat ve yüklü miktarda nakit para fotoğrafları oldu.

Üç eski bakan iddianamede

17 Aralık dosyasını mahkemeye delil olarak sunan Bharara’nın dilekçesinde şu ifadeye yer verildi:

“Davalı muazzam servetini, kendisine birkaç ev, yatlar ve diğer varlıkları satın almak için değil, aynı zamanda Türkiye’de yozlaşmış politikacılara erişimi satın almak için kullandı. Sarraf, Türk yetkililere rüşvet vermekten 2013 yılında Türkiye’de tutuklandı. Suçlamalar düşürüldükten sonra, serbest bırakıldı. Türk savcı ve soruşturmadan sorumlu polis memurları görevden alındılar ya da tutuklandılar.”

Bharara’nın dilekçesinde, Sarraf’ın İran yararına işlemler yapmak ve kendi şebekesini rakiplerine karşı güçlendirmek için aralarında eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da bulunduğu üst düzey banka memurlarına ve kabine üyelerine rüşvet verdiği iddiası aktarılırken, Sarraf’ın dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve AB Bakanı Egemen Bağış ile ilişkileri de kaçma ihtimali bulunduğu iddiasını güçlendirmek için kullanıldı.

Başsavcı 17 Aralık soruşturma raporunu kaynak göstererek, Sarraf hakkında “Türkiye, vatandaşının iadesine izin verse bile, raporda görüldüğü üzere, davalı yüksek mevkideki Türk yetkililere rüşvet vererek işini görüyor. Türk cezaevinden bile kurtuldu” ifadelerini kullandı.

50 milyon doları feda edebilir

Bharara, 10 milyon nakit para ve 40 milyon ipotekle yapılan kefalet teklifinin Sarraf’ın mal varlığı içinde kolayca feda edilebilecek miktarda bir para olduğuna da yer vererek, kefalet başvurusunun reddini istedi.

Davaya bakan Yargıç Richard Berman, Sarraf’ın başvurusu hakkındaki kararını 2 Haziran’da açıklayacak.

Ne olmuştu?

Rıza Sarraf, Türkiye’de 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları kapsamında 21 Aralık’ta tutuklandı, kısa süre sonra serbest bırakıldı.

Sarraf’ın İran’daki ortağı olarak gösterilen İranlı iş insanı Babek Zencani, yolsuzluk suçlamasıyla 6 Mart 2016 günü idam cezasına çarptırılmıştı.

Zencani’nin Türkiye’de kurulu şirketleri de bulunuyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı bir raporda Zencani ile Rıza Sarraf arasında bir ilişkinin olduğu aktarıldı.

Sarraf ABD’nin Miami kenti havalimanından, ülkeye giriş yapmak isterken FBI ajanları tarafından gözaltına alındıktan sonra 22 Mart’ta çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Hakkında 75 yıl hapis cezası istenen Rıza Sarraf 27 Nisan’da Manhattan Federal Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

İlk duruşma 15 dakika sürdü. Sarraf 16 Haziran 2016’da yeniden hakim karşısına çıkacak.

İMC

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ