Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Rojava’a Kantonu’nundan Barzani’ye Cevap!

Rojava’a Kantonu’nundan Barzani’ye Cevap!
  • 20 Aralık 2015 - 19:27
  • 873 kez okundu

 Rojava’nın (Suriye Kürdistanı) Cızire Kantonu, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin, “Birgün pişman olup, utanacaklar” şeklindeki sözlerine cevap verdi.

ERBİL  –Cızire Kantonu İçişleri Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Hiç kimsenin Kürdistan Bayrağı’nı bahane ederek Rojava’nın asayişini bozmasına izin vermeyeceğiz. Güney Kürdistan, Kanton’un işlerine müdahale etmesin” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında, “Bazı çevreler, Kürdistan Bayrağı’nın yasadışı faaliyetleri için bahane haline getiriyor. Her toplantı veya gösteri için resmi izin alınmalıdır” denildi.

“Güney Kürdistan, ortalığı karıştıran ve Rojava’daki halkı arasında fitne çıkarmaya çalışan kişilere destek veriyor” denilen açıklamada, şu ifadeler de kullanıldı:

“Kürdistan Bölgesi bu tavrından geri adım atıp düzeltmeye gitmelidir ki Rojava’daki yapılar arasında fitne çıkmasın!”

Ne olmuştu?

17 Aralık Kürdistan Bayrağı Günü kutlaması sırasında Gırke Lege kentinde bayrak taşıyan kitleye asayiş tarafından tazyikli suyla müdahale edilmiş, bazı kişiler gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınıp serbest bırakılanlardan KDP-S üyesi Abdulkerim Muhammed, Arap asıllı asayiş görevlileri tarafından kendilerine ve Kürdistan Bayrağı’na hakaret edildiğini söyledi.

Başkan Barzani de olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kürt olduklarını iddia eden bu grupların yaptığını, işgalciler bile yapmamıştır. Bir gün pişman olup utanacaklar” ifadelerini kullandı.

(Rûdaw)

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ