Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Rojavalı Kürtler’den ‘Anayasa’ ve ‘Başkent’ Atağı!

Rojavalı Kürtler’den ‘Anayasa’ ve ‘Başkent’ Atağı!
  • 09 Eylül 2016 - 01:25
  • 4.955 kez okundu

Rojavalı Kürtler, gelecek ay Rojava’da ilan edilen federal sisteme ait anayasayı onaylamaya hazırlanıyor. Öte yandan federal yapının başkentinin de Kamışlo olacağı açıklandı.

Daha önce “Kuzey Suriye Federasyonu”nu ilân eden Suriyeli Kürtler, şimdi de anayasayı oylamaya hazırlanıyor.

Sputnik’in haberine göre, Reuters’a konuşan federal sistemi kuracak meclisin başkanı Hediye Yusuf, “Federal sistemi kuracak meclisin ekim ayı başında toplanması kararı aldık ve Suriye’nin kuzeyindeki yönetim sistemimizi ilan edeceğiz” dedi. Yusuf, “Türkiye’nin müdahalesi bizi engellemeyecek” diye konuştu.

Toplumsal kontrat olarak da adlandırılan anayasa, Yusuf başkanlığındaki 151 üyeli meclisin onayına sunulacak. Anayasanın ardından yerel seçimlerin yapılabilmesi için yasal hazırlık başlayacak, akabinde bölgesel seçimlere hazırlanılacak.


Yusuf, anayasa taslağında Türkiye sınırındaki Kamışlo kentinin yeni federal bölgenin başkenti olarak belirlendiğini söyledi.

Kürt yetkililer, yeni sistemin şu anki özerk yönetimi hem genişletip hem de derinleştirerek, DSG tarafından daha önce IŞİD’den ele geçirilen bölgelerin de dahil edilmesine izin verdiğini söylüyor.

‘MENBİC FEDERAL YAPIYA MÜDAHİL OLACAK’

Yusuf, geçen ay DSG tarafından ele geçirilen ve Türkiye destekli muhaliflerin de girebileceği iddia edilen Menbic’in de federal sistem içerisinde olacağını belirtti.

Kürt yetkili, “Bizim görüşümüze göre, Menbic halkı federal sisteme katılmak ve kabul etmek için istekli. Menbic’in federal sistemin sınırları içerisine katılacağına inanıyorum” dedi.

‘KANTONLARI BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUZ’

Yusuf ayrıca, Kürt grupların hâlâ kantonları birbirine bağlamayı hedeflediklerini belirtti. Suriye’nin kuzeybatısındaki Efrin kantonuna ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen Yusuf,“Bundan geri adım atmayacağız” dedi.

Yusuf, “Türklerin, güçlerimize yönelik herhangi bir saldırısına kesinlikle karşılık verilecektir” diye konuştu.

Türkiye destekli Suriyeli gruplardan bir kumandan, Reuters’a bu hafta yaptığı bir açıklamada YPG’nin geri çekilmemesinden dolayı Menbic için çatışmaların yakında başlamasını beklediğini ifade etmişti.

Sputnik

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ