Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Rosneft’ten Kürdistan Bölgesi’ne 1 Milyar Dolar

Rosneft’ten Kürdistan Bölgesi’ne 1 Milyar Dolar
  • 08 Kasım 2017 - 13:08
  • 563 kez okundu
Geçtiğimiz ay Kürdistan Bölgesi Hükümeti (KRG) ile bir anlaşma imzalayan Rusya’nın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden Rosneft’in bu ay Kürdistan’a 1 milyar dolarlık ödeme yapacağı bildirildi.

Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Maliye ve Ekonomi İşleri Komisyonu Başkanı İzet Sabır Kürdistan hükümeti ile Rus petrol devi Rosneft arasında imzalanan anlaşmanın toplam değerinin 3 milyar dolar olduğunu söyledi.

Anlaşma gereği Kürdistan’a ilk etapta ödenmesi gereken 1 milyar doların bu ay içinde aktarılacağını vurgulayan Sabır, önümüzdeki süreçte Erbil’e ödenecek 1 milyar dolarlık ikinci ödeme kaleminin Kürdistan’daki doğal gazın Türkiye üzerinden Ceyhan’a aktarılması için gerekli altyapıya harcanacağını ifade etti.

Geriye kalan 1 milyar dolarlık ödeme kaleminin de Avane, Bay Hesen, Miran, Aynzale ve Bacwan’daki petrol kuyularının altyapısına harcanacağını belirten Sabır, Bağdat’ın bazı kuyulara el koymasından dolayı ikinci ve üçüncü kalem ödemelerinin akıbetinin net olmadığını belirtti.

Rus şirketi Rosneft 5 petrol kuyusundan günlük 670 varil Kürdistan petrolü çıkarmayı planlıyor. Şirket bu kuyulardaki yaklaşık 400 milyon dolara yaklaşan tüm masrafları da kendisi karşılayacak ve tüm bunların karşılığında yüzde 80’lik kazanç elde edecek.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ