Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Rudaw: Zumar’da Ambulanslar Haşdi Şabi’nin Ölü ve Yaralılarını Taşımaya Yetmedi

Rudaw: Zumar’da Ambulanslar Haşdi Şabi’nin Ölü ve Yaralılarını Taşımaya Yetmedi
  • 26 Ekim 2017 - 16:52
  • 1.787 kez okundu
Heşdi Şabi ve Iraklı güçlerin Zumar ve Rabia cephelerinde düzenlediği eş zamanlı saldırılarda 150 Heşdi Şabi mensubu ve asker etkisiz hale getirildi.

Rudaw’da yer alan habere göre, Heşdi Şabi ve Iraklı güçlerinin, bu sabah Zumar ve Rabia cephesine 3 ayrı koldan ağır silahlarla düzenlediği saldırı, peşmergenin sert karşılık vermesiyle püskürtüldü. Edinilen bilgilere göre, saldırılarda 150 dolayında Heşdi Şabi mensubu ile asker etkisiz hale getirildi.

Ölenler arasında Irak ordusu ile Heşdi Şabi’nin üst düzey komutanlarının da bulunduğu öğrenildi.

Çatışmalarda Irak Ordusu’na bağlı Acil Müdahale Tugayı İlişkiler Sorumlusu Binbaşı Cafer İbrahimi’nin öldürüldüğü belirtildi.

Bugünkü saldırılarda ölen veya yaralanan Heşdi Şabi üst düzey yetkililerinin iki helikopterle Musul’a taşındığı öğrenildi.

Ambulanslar ölü ve yaralıları taşımaya yetmedi

Zumar’dan bildiren Rûdaw muhabiri Peşewa Behlewi, peşmergenin Heşdi Şabi’ye ağır darbe vurduğunu ifade ederek, “Iraklı güçlerin onlarca ölü ve yaralısı var. Ambulanslar  ölü ve yaralıları taşımaya yetmedi. Hummer ve zırhlı araçlarla taşıdılar” bilgisini aktardı.

Peşmergenin sert karşılık vermesiyle çok sayıda Heşdi Şabi mensubunun geri çekilerek kaçtığı ifade edildi.

Peşmerge komutanlarından edinilen bilgiye göre, Dicle Batı Cephesi’ndeki çatışmalarda toplamda 3 tank, 4 Hummer, bir Badger tipi zırhlı araç imha edilerek kullanılamaz hale getirildi. İmha edilen bir Hummer’ın üzerinde Alman yapımı Milan tanksavar bulunduğu kaydedildi.

Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amiri’nin Zumar yakınlarında Heşdi Şabi’ye komuta ettiği öğrenildi.

Irak topçusu, öğle vakitlerine kadar Zumar bölgesini bombalamaya devam etti.

Iraklı güçlerin saldırıları nedeniyle Zumar nahiyesinde 7 binden fazla aile evini terk etmek zorunda kaldı.

Rabia Cephesi’ndeki saldırı

Rabia Cephesi’nden Suudiye köyü yakınlarında Heşdi Şabi ile Iraklı güçlerin sabah saat 09.00 sıralarında saldırıya geçtiği belirtildi.

Heşdi Şabi bu kolda da ilk başta yarım saatlik bir top saldırısında bulundu sonra karadan peşmerge mevzilerine doğru harekete geçti. Bu cephede de 1 tank, 1 Badger, 3 Hummer ve bir iş makinası imha edildi.

Iraklı güçlerinin asıl amacının Mahmudiye köyünden Rabia’nın merkezine doğru ilerlemek olduğu belirtiliyor.

Roj Peşmerge Birliği (Rojavalı peşmergeler) cephesinde ise Muhammed Ağa köyü yakınlarında, 2 Hummer ile 1 tank imha edildi.

Heşdi Şabi ile Irak Ordusu geçtiğimiz günlerde de söz konusu bölgelerde düzenlediği iki saldırı peşmerge tarafında püskürtülmüştü.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ