Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Rus yazar ABD’nin İran Planını Açıkladı!

Rus yazar ABD’nin İran Planını Açıkladı!
  • 12 Kasım 2017 - 12:06
  • 1.143 kez okundu
Rus yazar Sergey Kojemyakin, ABD’nin Kürtlerle ilgili attığı adımları ele aldığı makalesinde, ABD’nin Bağdat hükümeti ile birlikte İran’a karşı koalisyon oluşturmak istediğini yazdı.

Pravda Gazetesi’de yer alan makalede, 25 Eylül’de yapılan Kürdistan’ın bağımsızlığı referandumunun tarihi bir gelişme olduğunu yazan Sergey Kojemyakin, “Birçok gözlemci Kürdistan referandumundan önce dünyada yeni bir devletin doğacağından bahsetmişti. Ama son gelişmeler ve Bağdat’ın Kürdistan Bölgesine yönelik uygulamaları referandum sonuçlarının önünü tıkadı” dedi.

Kürdistan’ın bağımsızlığının tarih boyunca, ABD, İsrail ve Suudi Arabistan tarafından jeopolitik konum nedeniyle desteklendiğini belirten Kojemyakin, fakat Washington yönetiminin Iraklı güçlerin tartışmalı bölgelere girmesine izin vermesinin ABD’nin geçmişte verdiği desteği kestiği anlamına geldiğini ifade etti.

ABD’nin baş müttefiki olan Kürtleri desteklememesinin farklı çıkarlara dayandığını dile getiren Kojemyakin şunları söyledi: “ABD, eğer Kürdistan’ın bağımsızlığına destek verirse Bağdat hükümeti ile olan ilişkilerine zarar verir. Kısa bir zamanda da ABD’nin dostu olan Haydar İbadi hükümeti düşer yerine de Tahran’a yakın başka bir hükümet gelir.

ABD’nin şu anki tüm diplomatik çabaları, Irak’ı ABD’nin müttefiki yapmak, İran’ı da Irak’tan çıkarmak üzerinedir.

ABD, İran’ı Irak’tan çıkarma siyasetinde başarılı olursa tekrar Irak’ın bölünmesi siyasetine geri dönecektir.”

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ