Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Rusya: Rakka Konusunda Kürtler ve ABD ile İşbirliğine Hazırız

Rusya: Rakka Konusunda Kürtler ve ABD ile İşbirliğine Hazırız
  • 24 Mayıs 2016 - 21:59
  • 1.138 kez okundu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya’nın, Rakka’yı özgürleştirmek için ABD öncülüğündeki koalisyon ve Kürt güçleriyle işbirliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

24 Mayıs 2016, Salı günü (bugün) Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYD) tarafından yapılan Rakka operasyonunun Kürtler, ABD ile Rusya’nın katılımıyla başlayacağı şeklindeki açıklamasını yorumlayan Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “bu operasyonun zaten başlamış olduğu haberlerinin doğru olup olmadığını söyleyemem, ancak işbirliği için hazır olduğumuzu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Lavrov konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

“Rakka, Musul gibi anti-terörist koalisyonun önemli hedeflerinden biri. Biz, Rusya ile ABD’nin askeri güçlerinin işbirliği sağlamaları halinde bu şehirlerin çok daha etkili ve hızlı bir şekilde özgürlüklerine kavuşacaklarını düşünüyoruz.”

“Şimdi böylesi bir koordinasyonun gerçekleşmesi için şans doğdu. Rus Savunma Kuvvetleri ile ABD liderliğindeki koalisyonun eşzamanlı olarak, işbirliği içinde çalışması ve karada bu terörist unsurlara karşı gerçekten direnen güçlere yardım etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Her şeyden önce, karadaki bu güçlerin arasında, şüphesiz, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin silahlı güçleri ve tabi ki Demokratik Birlik Partisi’nin silahlı kanadı dahil  Kürt güçlerinin değişik grupları bulunmaktadır.”

 

NerinaAzad

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ