Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Rusya YPG’den Vaz mı Geçti?

Rusya YPG’den Vaz mı Geçti?
  • 11 Ekim 2016 - 22:19
  • 1.980 kez okundu

 Recep Tayyip Erdoğan ile Dünya Enerji Kongresi’ne katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul’da bir araya geldi.

Dünya Enerji Kongresi için İstanbul’da bir araya gelen Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmede, PYD/YPG’nin Rojava ve Suriye’deki varlığının temel pazarlık konusu olduğu ileri sürüldü.

Erdoğan ve Putin’in İstanbul’daki görüşmesinde temel gündem maddesinin PYD/YPG’nin Rojava ve Suriye’deki varlığı olduğu kaydedildi.

Adının açıklanmasını istemeyen özel bir kaynağın BasNews’ten Karzan Gilî’ye aktardığına göre; Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin’den, PYD’nin Moskova’daki bürosunu kapatmasını, Rusya’nın PKK’ye giden askeri yardımları engellemesini ve YPG’yi desteklememesini talep etti.

 Rusya Kürtlere verdiği desteği çekiyor mu?

Söz konusu kaynak; Putin’in, Erdoğan’a PYD’nin Moskova’daki bürosunu kapatacağına ve PKK’ye giden desteği engelleyeceğine dair söz verdiğini kaydetti. Putin’in de bunun karşılığında Erdoğan’dan, Rusya’nın Halep’teki hegemonyasını artırmasına Türkiye’nin itiraz etmemesi ve Türkiye’nin Halep’teki muhaliflere destek olmayacağı konusunda garanti aldığı belirtiliyor.

Türkiye ve Rusya arasında PYD/YPG’nin kapalı kapılar arkasında pazarlık konusu yapılması, Rusya’nın Kürtlere verdiği desteği çekeceği anlamına geldiği belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Rusya’ya ait bir savaş uçağını düşürmesi ardından iki ülke arasında siyasi kriz patlak vermişti. Bu siyasi krizin ardından Rusya, Rojava ve Suriye’de YPG güçlerini desteklemişti.

Basnews

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ