Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Rusya:’Katar’dan Umudu Kestik’

Rusya:’Katar’dan Umudu Kestik’
  • 09 Haziran 2017 - 12:48
  • 642 kez okundu

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Rusya Büyükelçisi Saif Gobas, “Katar’a hiç güvenimiz kalmadı. Katar’ın dış politikası çıkmaz bir yol ve sadece yıkıma yol açacak” dedi.

 

Gobas, kendilerinin askeri bir adım planlamadıklarını söyleyip, durumu askeri zemine çeken tarafın Türkiye olduğunu da savundu.

Katar’a terör bağlantıları gerekçesiyle abluka uygulayan ülkelerden Birleşik Arap Emirlikleri’nin Rusya Büyükelçisi Ömer Saif Gobas, ‘Doha’dan umudu kestiklerini’ söyledi. Gobas, Türkiye’yi de durumu askeri bir zemine taşımakla suçladı.

The Guardian gazetesine konuşan Gobas, Katar’ın ablukaya karşı diyalog çağrıları konusunda, “Hiç güvenimiz kalmadı. Yıllardır diyalog kuruyoruz; dolayısıyla Katar dışişleri bakanının ‘Dinleyin, diyalog kurmamız gerekiyor’ demesi sadece Batı kamuoyuna yönelik bir açıklama anlamına geliyor” dedi. Gobas, “Katarlılarla işlerin nasıl iyileşeceğine dair tartışmaların sonuna geldiğimize inanıyoruz. Aşırılıkçılara mail destek konusunda sorunlarımız olduğunu uzun zamandır biliyorlar” ifadelerini kullandı.

‘TERÖR DOĞRULAMA SİSTEMİ’ ÖNERDİ

Birleşik Arap Emirleri’nin dış politikasının önde gelen belirleyicilerinden sayılan Gobas, “Katar’ın politikası çıkmaz bir yol ve sadece yıkıma yol açacaktır. Dolayısıyla onlardan, korkunç miktarlarda zenginlik ile aşırı derecede radikal bir İslam arasında ittifak çağrısı yapan dış politikalarından vazgeçmelerini istiyoruz” dedi. BAE’nin Moskova Büyükelçisi, güvensizlik nedeniyle, Katar’ın terörü desteklememesi konusunda gelecekte yapılacak bir anlaşmanın bir ‘doğrulama sistemiyle’ kontrol edilmesi gerekeceğini de söyledi.

TÜRKİYE YORUMU

Gobas, Katar’da iktidar değişikliğinden memnun olacaklarını ima edip, Türkiye’nin Katar’a asker gönderme kararını da değerlendirdi. “Askeri istilaya dair dedikodular duydum ve bunu öneren birkaç makale de okudum. Fakat Katar tarihi, rejimin kendi kendine değişmesine sahne olmuştu. Bunun doğru yaklaşım olup olmayacağına Katar halkı ve kraliyet ailesi karar verecektir” deyip şöyle devam etti: “Biz hiçbir şekilde askeri çözümü değerlendirmiyoruz. Durumu askerileştiren taraf Türkiye.

(DUVAR )

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ