Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Sabah Yazarından ‘Yeni Hükümet’ İddiası

Sabah Yazarından ‘Yeni Hükümet’ İddiası
  • 09 Haziran 2017 - 19:02
  • 482 kez okundu

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘değişim’den yana olduğunu Başbakan Yıldırım’ın ise mevcut tablonun sürmesini savunduğunu belirterek kabine de değişim konusunda bir ‘farklılaşma’ olduğunu iddia etti. Övür, iki liderin birbirlerini kırmamak için hassas davrandıklarını bu nedenle de sürecin uzadığını savundu.

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, kabine değişiminin gecikmesinin perde arkasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım arasındaki fikir ayrılığının yattığını öne sürdü. Övür yazısında; “Erdoğan’ın yeni dönemin ruhuna uygun daha değişimci bir kabineye sıcak baktığını, Yıldırım’ın ise mevcut tablonun sürmesinden yana olduğunu” iddia etti.

İşte “Kabine değişikliğinde gecikmenin sırrı” başlıklı Sabah’taki o yazısından bazı bölümler şöyle:

Bütün gözler kabinedeki değişikliğe çevrilmiş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanı işaret ediyor, Başbakan Yıldırım ise “Bir gün bakarsınız değişmiş” cevabıyla zaman kazanıyor.

Durum ortada yani…

Henüz net bir şey yok.

Peki, neden bu kadar gecikti kabine meselesi?

Şimdi araya Katar ve İran üzerinden gelişen bölgesel kriz de girince biraz daha gecikecek gibi görünüyor.

Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partiye dönüşüyle köklü bir değişim sinyali verilmiş ve beklenti bir hayli yükselmişti.

 

AK Parti MKYK’sında 19 kişinin değişimiyle ilk olumlu adım da atıldı. Merkez Yürütme Kurulu (MYK)’nda, üç kişi de olsa değişimin gerçekleşmesi bir nebze de olsa değişim ihtiyacını karşıladı.

Ancak iş kabineye gelince durdu. Peki, neden?

İşin merak edilen ve zor tarafı tam da burası… AK Parti kulislerinde denilen şu;

Başbakan Binali Yıldırım, iyi bir kongre süreci yönetti. Onu MKYK ve MYK listeleri izledi. Ancak kabineye farklı bakıldığı için iş biraz sürüncemede kaldı. Bu konuda iki farklı yaklaşım dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemin ruhuna uygun daha değişimci bir kabineye sıcak baktığı ve bu yüzden bir an önce hedefe yönelmek istediği söyleniyor.

Başbakan Yıldırım’ın tavrı ise biraz farklı… O mevcut tablonun sürmesinden yana. MYK’da da değişimin üç kişiyle sınırlı kalmasında Başbakan’ın bu yaklaşımının etkili olduğu biliniyor.

Başbakan’ın, “Ben bu arkadaşlardan memnunum, neyi kötü yaptılar da bunları değiştiriyoruz” yaklaşımı en azından bu süreçte çok da aykırı gelmiyor ki, Cumhurbaşkanı işi sürece bırakıyor.

İşte gecikmenin sırrı da bu dengede saklı… Tabii işin uluslararası boyutu, iş dünyasının beklentileri ve kabine içinde giderek güç kazanan “Milli ve Yerli” eksenli ekonomi yönetimi tartışması da var. Bu da gecikmenin önemli nedenlerinden biri…

Cumhurbaşkanı ve Başbakan birbirlerine hassas davrandıkları için “zorlama ve dayatma” yerine “makul” bir yol aranıyor.

İşin en kritik yanı ise kabine ve yerel yönetimlerle ilgili kamuoyunda oluşturulan yüksek beklentinin hâlâ sürüyor olması.

AK Parti hükümetinin bu beklentiye, özellikle de FETÖ nedeniyle yerel yönetimlerde köklü değişim beklentisine cevap vermemesi bugün bir riske yol açmayabilir ama aynı şey yarın için söylenemez.

YAZININ TAMAMI

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ