Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

‘Saddam’dan Yazı Getirin Evleri Boşaltalım’

‘Saddam’dan Yazı Getirin Evleri Boşaltalım’
  • 21 Haziran 2017 - 12:27
  • 1.210 kez okundu

17 Ağustos depremi sonrası dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından yaptırılan toplu konutlarda yaşayanlara ‘boşaltın’ tebligatı gitti. Depremzedeler ise “Irak halkından ve merhum Saddam Hüseyin’den ‘bu hibe depremzedelere değil, bürokratlara lojman veya öğrenci yurdu olması içindir’ diye bir protokol getirirlerse çıkarız” diyor.

İzmit’te, 17 Ağustos depremi sonrası Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından depremzedelere hibe edilen Arızlı Konutları’nda yaşayan depremzedelere evleri boşaltmaları konusunda tebligat yapıldı. Depremzedeler basın açıklaması yaparak evlerden çıkmayacaklarını belirtti.

17 Ağustos Depremi sonrasında Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından depremzedelere hibe edilen Arızlı Konutları’nda kalan depremzedelerin evlerini boşaltmaları için 15 Haziran tarihinde tebligat gönderildi. Arızlı sakini depremzedeler durum hakkında bilgi almak için Kocaeli Valiliği’ne gitti. Evlerde yaşayan depremzedeler Kocaeli Valiliği’nin önünde açıklama yaptı.

deprem3

Arızlı Konutları’nda 2001 yılından bu yana ikamet ettiklerini beliren Recep Uğur, süreci şöyle anlattı: “2004 yılından bu yana İl Özel İdaresi ve Kocaeli Valiliği ile anlaşmazlıklarımız oldu. Bu durumu yargıya taşıyarak sorunlarımızın birçoğunu çözdük. Uyuşmazlık durumlarında istenmeyen olaylar yaşadık. 2011- 2012 yıllarında ise bu çatışmalı dönem o günkü görevde bulunan Valimiz Ercan Topaca’nın dirayetli tutumu ve siyaseti ile sona erdi. Verilen sözlerden bazıları şunlardı; Hiç kimse ve hiçbir kurum barınağımıza dokunmayacak, eğer istersek hazine arazilerinden uygun bir yere dörder, beşer katlı binalar yapılacak ve o güne kadar barınmamızla ilgili bir sorun yaşanmayacak.”


‘MÜLK SAHİBİ, KİRACI İLİŞKİSİ YOK’

15 Haziran tarihli tahliye tebligatını okuyunca şok olduklarını ifade eden Recep Uğur, “Çünkü daha önceki Valimiz Ercan Topaca devlet adına söz vermişti. Bizlerin Arızlı’dan çıkmaya gücümüz yok. Çıkamayız. Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumu bu binaların mülk sahibi değildir. Çünkü tapu tescili yoktur. Bizlere ne Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun, ne de bir başka kurumun sözleşmesi yoktur. Ortada mülk sahibi ve kiracı ilişkisi yok Dolayısıyla bu tebligat yasal değildir” dedi ve ekledi: “Ne kendi ekonomik durumumuz ne de yasalar ilk önce bizlere devrini tanıdığı için konutlarımızdan çıkamayız. Arızlıdan iki şartla çıkarız. Irak halkından ve merhum Saddam Hüseyin’den ‘bu hibe depremzedelere değil, bürokratlara lojman veya öğrenci yurdu olması içindir’ diye belirten bir protokol getirirlerse şartsız terk ederiz. İkinci şart ise bir dönem önceki Valimiz Ercan Topaca’nın bizlere devlet adına önemli sözler verdiğini belirtmiştik. Bugün kendileri Ankara Valisidir, ‘Ben böyle sözler vermedim’ diyebilir ise şartsız olarak Arızlı’dan çıkarız. Hiçbir koşulda şartlar ne olursa olsun bu iki durum haricinde Arızlı’yı terk etmeyeceğiz.”
(DHA)

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ