Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Şanlıurfa’da, Figen Yüksekdağ’lı Afişler Toplatıldı

Şanlıurfa’da, Figen Yüksekdağ’lı Afişler Toplatıldı
  • 01 Nisan 2017 - 21:29
  • 594 kez okundu

Şanlıurfa 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği, Figen Yüksekdağ’ın bulunduğu HDP afişlerinin toplatılmasına karar verdi. Karara gerekçe olarak Yüksekdağ’a verilen hapis cezası gösterildi.

Şanlıurfa’da, kentin çeşitli yerlerine tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da resminin bulunduğu afişler asıldı. Figen Yüksekdağ’a verilen hapis cezası gerekçesiyle afişler toplatıldı.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Seçim Koordinasyon Merkezi tarafında asılan afişlerle ilgili inceleme başlattı. Yapılan incelemede, Türkçe ve Kürtçe hazırlanan afişler için 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından yasaklama ve toplatılma kararı verildi.

 

Afişlerin toplatılmasına gerekçe olarak, cezaevinde olan ve milletvekilliği düşürülen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın fotoğrafının olması gösterildi. Yüksekdağ’a hakkında “terör örgütü propagandası” iddiasıyla hapis cezası verildiği belirten karar şu şekilde:

“Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak halk oylaması ile alakalı olarak billboardlar üzerine yapılan kontrollerde muhtelif yerlerde asılı durumda olan ve üzerinde HDP Eş Genel Başkanı ve milletvekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun fotoğrafının bulunduğu ve yanında ‘Hayır hepimiz kazanalım, Tene Na be ile oy pusulası üzerinde ‘Tercih Hayır’ ibaresi bulunduğu tespit edilmiş olup, hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan kesinleşmiş cezası bulunan ve bu nedenle milletvekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ Şenoğlu fotoğraflarının bahse konu pankartlarda asılması ile hakkında hüküm kararı bulunan ve halen cezaevinde bulunan şahsın işlemiş olduğu suçu ve kendisinin övücü nitelikte gösterilmeye çalışıldığı, halk üzerinde işlemiş olduğu suçun meşrulaştırmaya çalışıldığından söz konusu pankartların 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 7’nci maddesince toplatılmasına yasaklanmasına ve görüldüğü yerde el konulmasına karar verildi.”

Kararın ardından görevliler, HDP’nin afişlerini sökerek ya da üzerini kapatarak bulundukları bölgelerden kaldırdı. (ŞANLIURFA/DHA)

sanliurfa-afis

 

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ