Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Saray İlçesinin Sağlığa Erişim Sorunlarını Sordu

Saray İlçesinin Sağlığa Erişim Sorunlarını Sordu
 • 19 Ocak 2017 - 09:06
 • 419 kez okundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, gerekli nüfus şartlarını taşımasına karşın Saray İlçesinde hala bir hastane bulunmamasını TBMM’ye taşıdı.

Bedia Özgökçe Ertan, 27 yıldır ilçe statüsünde bulunan Saray ilçesinde yaşayan halkın sağlığa erişiminde devletin sorumlulukları anımsatarak mevcut sorunların bir an önce giderilmesi için yazılı soru önergesini Sağlık Bakanına verilmek üzere TBMM Başkanlığı’na sundu.

Sağlık hakkı doğuştan kazanılmış bir insanlık hakkıdır ve sağlığa erişim herkes için kolay ve nitelikli olması sosyal devlet ilkesinin önemli bir gereğidir. Bu nedenle devletin herkese eşit, ulaşılabilir ve ücretsiz en yüksek düzeyde sağlık hizmeti vermesi beklenir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi sağlık hakkını 25. maddesinde düzenlerken; yine Türkiye’nin taraf olduğu bir diğer uluslararası insan hakları belgesi olan Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi’nin 12. maddesi de sağlık hakkını “Sağlık standardı hakkı” başlığı altında düzenlemektedir.

Sağlık hakkı 1982 tarihli Anayasa’nın ise 56. maddesinde “Sağlık Hizmetleri ve Çevrenin Korunması” başlığı altında “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir. Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler. Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kurumlarından yararlanarak, onları denetleyerek yerine getirir. Sağlık hizmetlerinin yaygın bir şekilde yerine getirilmesi için kanunla genel sağlık sigortası kurulabilir” ifadeleriyle kendine yer bulmuştur.

Sağlık hakkından yararlanma koşulları bu kadar açık düzenlenmiş olsa da hala Türkiye’nin kimi kentlerinde bireylerin sağlık hakkına nitelikli ve kolay şekilde ulaşamadıklarına iddialar vardır.

Örneğin seçim bölgem Van ilinin bir sınır kenti olan Saray ilçesi 25 bin nüfusa sahip olmasına ve transit geçiş noktasında olmasına rağmen hala birinci basamak resmi sağlık kuruluşları ile hizmet verilmekte ve halkın, yerel yöneticilerin taleplerine rağmen uzman hekimlerin bulunduğu ikinci basamak sağlık kuruluşunun faaliyete geçeceğine yönelik bir girişimin olmadığı bildirilmektedir.

Alınan bilgilere göre kış aylarının en zor şartlar altında geçtiği kentte üst solunum yolları iltihabı, idrar yolları enfeksiyonları, ülser ve romatizma gibi hastalıkların sıklıkla görüldüğü ve altyapı yetersizliği nedeniyle hastaların Özalp’e yönlendirildiği öğrenilmiştir.

Kent halkı, defalarca Sağlık Bakanlığı’nın merkez teşkilatına ve taşradaki temsilcilerine sorunlarının çözümü noktasında başvuruda bulunduklarını ancak taleplerinin yanıtsız kaldığını ifade etmektedirler.

Konuya ilişkin belediye yetkilileri ve bazı mahalle muhtarları, Saray ilçesinin E-1 grubu ilçe hastanesi niteliği taşımasına rağmen hala bu konuda gelişme kaydedilememesinin kent halkında ayrımcılık duygusu oluşturduğunu belirtmişlerdir. İlçe halkı, Özalp olmak üzere başka şehirlerdeki hastanelere sevklerin, coğrafi koşulların elverişsizliği nedeniyle hastaların ölümüyle sonuçlanabildiğini ifade etmişlerdir.

Bu bağlamda;

 • Van ilinin Saray ilçesine Entegre İlçe Devlet Hastanesi olarak bilinen ikinci basamak bir sağlık kuruluşunun yapımı çalışmaları 2017 yılı yatırım programı çalışmalarınızda var mıdır? Yok ise gerekçesi nedir?
 • Saray ilçesinde tam donanımlı acil müdahale odasının bulunduğu bir sağlık merkezinin kurulmasının koşulları nelerdir? Bu yönde çalışmanız var mıdır?
 • 2017 yılında kaç adet ikinci basamak sağlık kuruluşunun inşasına başlamayı düşünüyorsunuz? Kentlere göre dağılımı nedir?
 • Van kent merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşan 25 bin nüfuslu bir kentin 27 yıldır yatak kapasiteli, uzman hekimlerin görev yaptığı bir devlet hastanesine sahip olmamasının gerekçesi nedir?
 • Önergenin bakanlığınıza ulaştığı tarih itibariyle Van ilinde ikinci ve üçüncü basamak bir sağlık kuruluşu bulunmayan kentler hangileridir?
 • Önergenin bakanlığınıza ulaştığı tarih itibariyle Türkiye genelinde ikinci ve üçüncü basamak bir sağlık kuruluşu bulunmayan kentler hangileridir?
 • Daha az nüfuslu kentlere sağlık yatırımlarının düşük olmasında Sağlıkta Dönüşüm Programı olarak bilinen hükümet politikanızın etkisi olmakta mıdır?
 • 2002 yılından bu yana Saray kentinde bulunan sağlık kuruluşuna başvurduktan sonra üst basamak sağlık kuruluşlarına sevk edilen fakat nakil işlemi gerçekleştirilemeden ölen yurttaş sayısı kaçtır?
 • Kış aylarında yolların mevsim şartları dolayısıyla kapalı kaldığı Saray kentinde hastaların tedavisi nasıl yapılmaktadır?
 • Van ili genelinde hastaların nitelikli sağlık hizmetine erişimleri noktasında tam donanımlı hava ambulansı hizmeti sağlayan kaç araç vardır, çeşitleri ve özellikleri nelerdir?
 • Van ili genelinde hastaların nitelikli sağlık hizmetine erişimleri noktasında tam donanımlı paletli kar ambulansı sayısı kaçtır, ilçelere göre dağılımı nedir?

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ