Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Saray Medyasından Barzani’nin Referandum Kararına Karşı “Müdahale” Çağrısı

Saray Medyasından Barzani’nin Referandum Kararına Karşı “Müdahale” Çağrısı
  • 11 Haziran 2017 - 23:24
  • 1.279 kez okundu

IKBY’nin “bağımsızlık referandumu” kararına ilk tepkisi “sorumsuzca” olan Saray-AKP iktidarı, medyası aracılığıyla müdahale çağrılarına başladı. Yeni Şafak, Şengal için dillendirilen “Dicle Kalkanı” operasyonunun kapsamını genişleterek Irak Kürdistanı’nı hedefine koydu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık referandumuna gitme kararına ilk tepkisi “sorumsuzca ve vahim” olan Saray-AKP iktidarı, uyarılarını bölgeye yönelik savaş ve müdahale planları için bir tehdide dönüştürmeye başladı.

Saray medyası bir süre önce Şengal’deki YBŞ varlığına karşı dillendirilen ve IKBY Başkanı Mesut Barzani ile birlikte planlanan “Dicle Kalkanı” operasyonunun kapsamını genişletti ve ibreyi Irak Kürdistanı’na çevirdi.

“Acil müdahale” çağrısı

Yeni Şafak, IKBY’ye yönelik tehdidin başlıca adresi oldu. Referandum kararının Suriye’de savaşın sürdüğü, Körfez’de ise krizin baş gösterdiği bir dönemde alındığına dikkat çeken Yeni Şafak, Barzani yönetiminin “bağımsızlık” hamlesiyle “Türkiye’nin sinir uçlarıyla oynadığını” söyledi ve ekledi: “Kuzey Irak’ta oluşturulmaya çalışılan fiili durum, eğer acilen müdahale edilmezse Türkiye’nin beka problemi haline gelecek.”

Türkiye’nin Bağdat-Erbil arasındaki petrol paraları krizinde her daim IKBY’den yana saf tuttuğunu anımsatan Yeni Şafak, “Buna karşın Kuzey Irak yönetimi, terör örgütlerine her türlü desteği veren güçlerle işbirliğinden vazgeçmedi. ABD ve başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden silah ve lojistik destek alan Erbil, sahip olduğu imkanları hiçbir zaman PKK’ya karşı kullanmadı” sözleriyle işbirliğini sorguladı, Erbil yönetiminin kredisini tükettiğini belirtti.

“Kesin darbe Dicle Kalkanı”

Habur sınır kapısının kapatılması, ekonomik ambargo uygulanması, Kerkük petrolünün sevkiyatında sınırlamaya gidilmesi gibi seçeneklerin sıralandığı haberin esas dikkat çekici kısmı ise askeri operasyon tehdidi oldu. “Dicle Kalkanı” operasyonunun kapsamının genişletilmesinden söz eden gazete, Şengal’den Duhok’a, oradan Telafer’e uzanan bir alanı gözüne kestirdi:

ABD güdümündeki sözde bağımsız Kürdistan projesine kesin darbe ise sınırötesi operasyonla vurulacak. PKK’nın Suriye-Irak bağlantısının kesilmesi ve Sincar’daki işgale son verilmesi için Türk Silahlı Kuvvetlerince bir süredir planlanan Dicle Kalkanı Harekatı’nda hazırlıkların hızlandığı iddia ediliyor. Söz konusu harekatla birlikte hem sınırda Zaho-Duhok arasındaki kontrolsüz bölge PKK’dan temizlenecek hem Sincar terörden arındırılacak hem de Musul batısındaki Tel Afer’de tehdit altındaki Türkmenler için güvenlik kalkanı oluşturulacak. Operasyon sonrası Bağdat merkezi yönetimiyle diyalogun daha da artırılması ve Ankara’nın, diplomatik angajmanını Irak’ın toprak bütünlüğünü koruma adına yeniden dizayn etmesi bekleniyor.

Haberde, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi’nin “Kürtler, uzun yıllardır verdikleri mücadele sonucunda elde ettikleri önemli kazanımları da bu riskli adımla kaybedebilirler” tehdidine de yer verildi.

Sendika.Org

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ