Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

SDG: Dünyanın Her Yerinden IŞİD Emirleri Elimizde

SDG: Dünyanın Her Yerinden IŞİD Emirleri Elimizde
  • 19 Ekim 2017 - 19:23
  • 1.369 kez okundu

Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD’in Rakka’daki çok sayıda yabancı emirinin gözaltında olduğunu açıkladı. SDG Sözcüsü Talal Silo, “Dünyanın her yerinden yabancı emirleri elimizde” dedi.

 

Rakka’yı dört aylık bir operasyon sonucu önceki gün IŞİD’den temizleyen Suriye Demokratik Güçleri (SDG), örgütün üst düzey yabancı savaşçılarını gözaltına aldıklarını açıkladı. SDG sözcülerinden Talal Silo “Dünyanın her yerinden yabancı emirleri elimizde. Özel operasyonlarda yakalandılar. Bazıları da teslim oldu” dedi.

Reuters’a konuşan Silo, SDG’nin elinde kaç üst düzey yabancı IŞİD militanı olduğunu açıklamadı. Bu kişilerin SDG istihbaratı tarafından sorgulandığını aktaran Silo, “Sadece DAEŞ için kurduğumuz cezaevleri var. Onları diğer mahkûmlarla birlikte tutmuyoruz” diye konuştu.

‘YARGILANACAKLAR’

Silo, yabancı IŞİD üyelerinin geleceği konusunda şu bilgileri verdi: “Soruşturuluyorlar ve mahkemeye çıkarılacaklar. Onları, hepsini, yargılayacak olan bağımsız bir yargı sistemimiz var.”

‘İADE KONUSU İLGİLİ ÜLKELERLE İLİŞKİYE BAĞLI’

SDG sözcüsü, bu kişilerin geldikleri ülkelere iade edilip edilmeyeceklerinin, ilgili ülkelerin onları kabul edip etmeyeceğinin ise belirsiz olduğunu söyledi. Silo, “Bu konudaki karar, [ilgili] yabancı ülkelerle bizim aramızdaki duruma bağlı. Bir anlaşma olabilir… Onlar iade etmek için uzlaşma olabilir yada bu olmayabilir” demekle yetindi.

IŞİD’in 2014 yılının başında ele geçirdiği ilk büyük kent olan Rakka, örgütün kalesi sayılıyordu. Örgütün, İstanbul’daki Reina saldırısı ve Paris saldırıları dahil Suriye ve Irak dışındaki birçok katliamı Rakka’dan planladığı belirtiliyor. Rakka’nın temizlenmesi, IŞİD’in geriletilmesi açısından sembolik sayılıyor. (DUVAR)

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ