Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Selahattin Demirtaş, Van’da Açılış Yaptı

Selahattin Demirtaş, Van’da Açılış Yaptı
  • 02 Eylül 2016 - 19:21
  • 3.773 kez okundu

Van Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binasının açılışına katılan Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece adaya helikopterle indirme yapmaya çalışanlarla çatışmaların yaşandığı bilgisini aldıklarını söyledi.

 

VAN – HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel birlikte Van Büyükşehir Belediyesinin yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı. Açılışa törenine ayrıca HDP Van İl Eş Başkanları Yakup Ataş, Gülistan Orhan, DBP Van İl Eş Başkan Vekilleri Nazmiye Acar, Metin Kutaz, HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, HDP ve DBP Van il eşbaşkanları, Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları ve ilçe belediye eşbaşkanları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, KJA aktivistleri ve binlerce kişi katıldı.

Van Büyükşehir Belediyes Eş Başkanı Bekir Kaya’nın kısa teşekkür konuşmasının ardından söz alan DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel,  Kürt halkına ve partileri üzerinde devam eden baskılara dikkat çekerek “Van’dan bir kez daha diyoruz ki Kürt halkına yapılan her saldıra direnmek en meşru hakkımızdır. Dilimize kültürümüze ve kimliğime saldırıya karşı durmak insani bir görevdir. Bizlerin ne zor koşullarda siyaset yaptığımızı sizlerde iyi biliyorsunuz. Belediye eşbaşkanları, parti çalışanlarımızı tutuklanıyor. Demokratik siyaset istemek devlete göre terörist olmak demektir. Kürt halkının özgürlüğünü istemek teröristliktir. Son bir yılda halkımızın evini başlarına yıkan şehirleri yerle bir edenler kendilerini vatansever ilan ediyor hak ve hukuk isteyen terörist oluyor. Devlet gerçekleri söylediğimiz için bizleri yargılıyor. Bizler gerçekleri söylemediğimiz takdirde onlar gibi oluruz” dedi.

475057

TUNCEL : KAYYUM YASASI KORSANVARİDİR

Kanun Hükmünde Kararname ile DBP’li belediyelere kayyum atanmak istenildiğini belirten Tuncel, şu sözlerle tepkisini dile getirdi: “Bizimle mücadele edemedikleri için DBP’nin yerel yönetimler anlayışı ile baş edemeyince dün gece korsanvari bir şekilde KHK ile belediyeleri merkeze bağlama kararı verdiler. Sizin KHK’lerini ve baskıcı politikalarınızı tanımıyoruz. Gece gündüz bu halk çalıştı kazandı. Zorla gece yarısı darbe yaparak belediyelerimize el koymaya çalışanlarına karşı halkın emanetini sizlere vermeyiz. Bu halkın emaneti ve değerlerimizi korumak bizlerin görevidir. Biz gidip DBP belediyeleri atadığınız kayyumu bu halk tanımayacaktır. Bizi öyle diğerleri ile karıştırmasınlar. Tutuklanınca birbirine ihanet eden yapılar ile karıştırmasınlar. Bizler halk hareketiyiz. Halk ile mücadeleyi bugünlere getirdik. 40 yıldır verilen mücadele on binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bizler yaşamını yitirenlerin görevini devir aldık. 106 tane belediye kazandık. Onlar bize kazanamazsınız diyorlardı. HDP için yine kazanamazsınız dediler. 80 milletvekili ile meclise girdik.”

1231255

DEMİRTAŞ : BOYUNUZUN ÖLÇÜSÜNÜ ALMAK İSTİYORSANIZ, BUYURUN SEÇİME GİDELİM

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise, yerel yönetimlerle ilgili ciddi sıkıntıların olduğu bir dönemde açılış yaptıklarını söyledi. Daha dün akşam KHK ile kayyum atanması kararı çıktığını söyleyen Demirtaş, “Daha öncede çıkartmak istediler engel olduk. Daha sonra bizler ile uzlaştılar. O kadar ahlaksızca ve etiksiz davranıyorlar ki mevcut var olan paket geçmedi. Ama şimdi yeni KHK ile ‘belediyelerin mallarına el koyacağız ’dediler. Gerçekten belediyeleri DBP’den almak istiyorsanız yeniden erken seçim yapalım. Bizler de destekleyeceğiz. Boyunuzun ölçüsünü almak istiyorsanız buyurun gelin boyunuzun ölçüsünü alın. Bunlar halkı arkalarına alamayacaklarını bildikleri için sandıkla kazanamayacaklarını bildikleri için belediyelere memur atanıp kayyum göndereceklermiş. Hangi belediyeye kayyum atanırsa atansın bizler seçilmişler dışında kimseyi tanımıyoruz deyin. Kayyum bu binadan içeri girdiğinde onun emirlerini yapmak zorunda değilsiniz. ‘Kutuplarda bir çadır açsa Kürtler gidip müdahale edersiniz’ Muhtarlar ve STK temsilciler seçimlere saygınız varsa onların dediklerini dikkate almayın. Saray’daki zat ‘bizler seçilmişleri atanmışlardan üstün tutuyoruz’ dedi.

Rojava, Minbic ve Cerablus’ta DAİŞ barbarlarını kovalayanlara  Ankara’daki zatın  tahammül edemediğini kaydeden Demirtaş, “Kürtler size ne yapmış bunlar ne biçim bir düşmanlıktır. Kürtler kimsenin toprağına gitmeden sizin beslediğiniz canavarlar temizledi. Bugün Kobanê sınırlarında kendi topraklarına duvar örenlere karşı durdukları için iki Kürt genci öldürüldü. Bunların yaptığı ırkçılıktır. Kürt düşmanı ve ırkçısınız. Geri dönüp baktığınız kutuplarda bir çadır açsa Kürtler gidip müdahale edersiniz. Elinizde olsa Kürdistan federal bölgesini de işgal edersiniz” dedi.

15 TEMMUZ GECESİ İMRALI’DA ÇATIŞMA YAŞANDI

‘İmralı Adasına bir savaş uçağının inmeye çalıştığı ve çatışma yaşandığı bilgisini aldıklarını ilk defa açıklayan  Demirtaş şunları söyledi: “Özellikle İmralı’da Öcalan’ın durumu için 5 Eylül’de bir açlık grevi başlatılacak. Biz Abdullah Öcalan’dan 50 gün geçmesine rağmen bilgi alamıyoruz. Sağ mı ölümü bilmiyoruz? İmralı adasına bir savaş uçağının inmeye çalıştığı ve çatışma yaşandığı bilgisi geldi. Çatışmanın sonucunu bilmiyoruz. Yunanistan’a sığınan darbeciler İmralı’da operasyon yapan askerlerdir. Can güvenliğini teyit edecek bir şekilde ailesi ve avukatlarının görüşmesini itiyoruz. Abdullah Öcalan bir halkın önderdir. Sıradan yaklaşacağınız bir tutuklu değildir. Ayın 5’ine kadar çağrı yaptık. 515 gündür haber alamıyoruz. Darbe sonrası da haber alamıyoruz. Siyasi müzakere talebimiz yok biz can güvenliği ile ilgili bilgi almak istiyoruz. Kendisinden haber alabilirsek açlık grevinden vazgeçeceğiz. 1999’da komplo ile Türkiye ye getirilme şeklini gördük. Saray’daki zat ‘yasamanın, yürütmenin ve yargının başı benim’ diyor. Bir diktatörlük ve tek adam sistemi kendini her gün var ederken sizler örgütlü ve bilinçli olmazsanız öyle bir edecekler kimse evinden çıkamayacak. Herkes onların önünde ceket ilikleyecek. Yargı yasama ve yürütme birbirine emir veremez ve talimat alamaz. Bu demokrasi dediğimiz bunlar ile oluyor. Saray’daki zat ‘yasamanın yürütmenin ve yargının başı benim’ diyor. Yürütmenin başı olan yaşlı yargıçlar cübbesini ilikliyor Saray zatını görünce. Biz yargıçlar avukatlar kimsenin önünde cübbemizi iliklemeyiz. O kıyafetin yapılma amacı da odur. Mahkemelerde halk hâkim karşısında ayağa kalkmasa vatandaşı mahkemeden kovar. Ama kendisi Cumhurbaşkanı içeri giriyor diye ayağa kalkıyor. Senin hukukçuluğun bitti sen beni yargılayamazsın. Sen bizi yarın yargılayacaksın ben saba hatırlatacağım sen cumhurbaşkanı önünde ayağa kalkıp cübbenizi iliklediniz. Siz yargı olarak yaptıktan sonra vatandaşı kim koruyacak. Yargıç ve hâkimin tarafsızlığı hepimizin tarafsızlığıdır. ‘Sizler sivil direnişine hazır olmalısınız’ Sizler sivil direnişine hazır olmalısınız. Bizim mevzumuz gerçek bir barış ve demokrasi iken onun meselesi koltuğunu kurtarmaktır. Bunların ne kadar süreceğini bilmiyorum. Faşizm bu topraklarda kaybedecek. Bu davalar meşrudur. Darbecilerin içine düştüğü duruma bakın. Bunların hiç birinin davası meşru değildir. Bizler darbeye bunların cezalarını gördün isteriz. Ama cemaatçi olana karşı ceza çeksin diyemeyiz. Öğrenciyi polisi öğretmeni cemaatçi oldukları için işten atıyor. Dün akşam KHK ile barış isteyen akademisyenlere de savaş açtılar. AKP’li olmayan devlet içerisinde yer alamaz mantığı var. Devlet AKP devleti olacak bizler buna biat etmez zorunda değiliz.”

Konuşmaların ardından tören belediye hizmet binasının kurdelesinin kesilmesiyle son buldu.

Vanaktüel

4644235 8703519

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Mert dedi ki:

    Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Genel geçer ahlaki kriterlere uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz

YORUM YAZ