Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Silopi’de Neler Oluyor?

Silopi’de Neler Oluyor?
  • 18 Mayıs 2016 - 23:10
  • 1.033 kez okundu

Yaşanan çatışmalar sonrası evleri yıkılan Şırnak’ın Silopi ilçesindeki aileler için yapılan çadır kent talebinin reddedildiği bildirildi.

Yaşanan çatışmalar sonrası evleri yıkılan Şırnak’ın Silopi ilçesindeki aileler için yapılan çadır kent talebinin reddedildiği bildirildi. Silopi’de 14 Aralık’ta ilan edilen yasak 36’ncı günüde son bulmuştu. Çatışmalarda yüzlerce ev zarar görmüş, daha sonra hükümet tarafından bu binalarla ilgili kamulaştırma kararı çıkarılmıştı.

5 Nisan’da ikinci kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı ilçede 22 Nisan’a kadar sürmüştü. Yasak sürerken kentin kuzeyindeki mahallelerde hasar gören evler yıkılmıştı. Evlerinden olan mahalleli gidecek yer bulamayınca sokakta kaldı. Bazı aileler gidecek yer bulamayınca Habur Sınır Kapısı’nın yakınlarındaki nakliyet şirketlerinde kaldı. Kamyon kasalarında yaşayan ailelerin bir süre zor şartlarda yaşadığı öğrenildi.

Belediye çadır kurmak istedi ancak…

Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, “Yukarı mahallelerde 300-400 ev yıkıldı. Belediye, kaymakamlıkla görüşerek, daha önce Ezidiler için inşa edilen kampın olduğu yere çadır kurulması talebinde bulundu. Ancak kaymakamlık bunu kabul etmedi” dedi.

Aydemir, yüzlerce ailenin mağdur olduğunu ve Şırnak’ta süren operasyonlar sebebiyle ilçede nüfusun neredeyse iki katına çıktığını ve kiralık ev bulunamadığını ifade etti. Evsiz kalanların bir kısmı akrabalarının yanına yerleşirken, diğerleri çevre köylere taşındı.

Seyfettin Aydemir, mağdur ailelere Rojava Derneği ile Kardeş Aile Planlaması projesi tarafından gıda yardımı yapıldığını, bazı aileler de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kira ödendiğini söyledi. Aydemir, “Evet, bazılarına kira parası ödeniyor ancak ilçede kiralayabilecekleri ev yok” dedi.İlçede henüz evlerin inşasına başlanmadı.

Hürbakış

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ