Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın Mesajını Yorumladı

Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın Mesajını Yorumladı
  • 12 Eylül 2016 - 17:34
  • 1.606 kez okundu

İmralı Heyeti üyesi ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, PKK lideri Öcalan’dan aylar sonra gelen mesajları değerlendirdi. Önder, “Çözümü içselleştirmiş bir heyetin ve anlayışın devreye girmesi gerekiyor” dedi.

Müzakere sürecinde İmralı Heyeti’nde de yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın son mesajını değerlendirdi.

Öcalan’ın, kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla ilettiği mesajı Med Nuçe kanalına değerlendiren HDP’li Önder, çözümü içselleştirmiş bir heyet ve anlayışın devreye girmesi gerektiğini ifade etti.

Şu anki hakim anlayışın askeri bir anlayış olduğunu belirten Önder’in konuşması şöyle:

“Öcalan’ın özgürlük, güvenlik ve sağlık koşullarının bölgenin bir bütünün güvenlik ve özgürlük koşulları anlamına geldiğinin bilinmesi gerekiyor.

‘6 ayda sorunu çözeriz’ açıklaması

“Böyle bir anlayışla kapsamlı bir meseleye yaklaşılamaz. Kentleri yıkarız, dağları bombalarız. Bütün bunların tümü salt kışla mantığıdır. Böyle bir anlayışla böyle kapsamlı bir meseleye yaklaşılamaz. Biz heyet olarak dilimizi barışa alan açan bir noktadan kullanmaya çalıştık. Bunu da Sayın Öcalan’dan öğrendik.

“Öcalan en önemli özelliği tutarlılığı”

“Son bir yıl içerisinde sivil siyaset aktörlerinin verdiği demeçlerdeki ruhsuzluğa bakın, bir de Sayın Öcalan’ın verdiği mesajın içeriğine bakın aradaki fark hemen kendisini belli ediyor. Sayın Öcalan’ın gerek süreç boyunca, gerek öncesinde en önemli özelliklerinden birisi tutarlılığıydı. İlkesel olarak yaklaştığı meselelerde hiçbir taviz vermedi.”

Öcalan’ın mesajı

PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşen kardeşi Mehmet Öcalan, yaptığı görüşmeye ilişkin bilgileri kamuoyu ile paylaştı, İmralı’da tecrit koşullarının devam ettiğini ancak PKK lideri Öcalan’ın fiziksel olarak bir sorununun olmadığını belirtti.

Mehmet Öcalan, PKK liderinin ölümlerin yaşandığı çatışma ortamından kurtulmak için devlete sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulunduğunu söyledi.

Öcalan’ın “Önceki çözüm sürecini biz yok etmedik” dediğini aktaran Mehmet Öcalan, “Çözüm tek taraflı olmaz, en büyük taraf devlettir; konu ne kadar siyasiyse o kadar da hukuksaldır” dediğini de aktardı.

Mehmet Öcalan, PKK liderinin “‘Eğer devlet hazırsa 2 adamını buraya gönderir, evet, ağır bir sorun ama projelerimiz hazır ve bu sorunu 6 ayda çözeriz. Bu kör bir savaştır, belki 80 sene daha devam eder” dediğini söyledi.

İMC

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ