Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Şişli’de HDP’li Gruba Polis Müdahalesi

Şişli’de HDP’li Gruba Polis Müdahalesi
  • 30 Ekim 2016 - 15:04
  • 1.021 kez okundu

HDP, Diyarbakır Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırak Anlı’nın gözaltına alınmasını Şişli Camii önünde protesto etti.

 

HDP ve DBP İstanbul İl Örgütleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etti. Şişli’deki açıklamaya katılan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Sokak sokak ev ev işçinin emekçinin davasına inanan kardeşlerimizle birlikte tek vücut olacağız ve kazanacağız” dedi.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun da destek verdiği açıklamada sık sık “Her yer direniş, her yer Amed”, “Gültan Kışanak yalnız değildir”, “Fırat Anlı yalnız değildir”, “Ne darbe ne OHAL demokratik bir ülke”, “Faşizmi karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

‘DARBE HALKIN İRADESİNE KARŞI YAPILDI’

Polisin basın açıklaması yapılmasına dahi zorluk çıkardığını belirten HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne postallarıyla girenler ile bugün bu meydanı abluka altına alan, bizim en demokratik hakkımıza dahi müdahale etmek zihniyet aynıdır” dedi.

Koçyiğit, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan baskınının darbeden bir farkı olmadığını belirterek bu darbenin halkın iradesine karşı yapıldığını söyledi.

Eylemde söz alan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ise “Onların ellerindeki tek yönetim aleti darbe, OHAL ve KHK’lerdir. İçeride ve dışarıda savaştan başka bir şey bilmiyorlar. Bizim içerde ve dışarıdaki tutumuz nettir; barış. Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve Ayla Akat gibi boyun eğdiremediklerini bu şekilde gözaltına alıyorlar. Onların önünde boyun eğmedik. Bu ülkede boy eğmeyen insanlar olduğunu öğrenecekler” açıklamasında bulundu.

‘KAVGALI OLMADIĞI KİMSE YOK’

Konuşmasında barış çağrısında da bulunan Yüksekdağ, “Bu kötü iktidar aradan çekilirse bu ülkedeki insanlar barışı sağlar. Dışarıda bölge haklarıyla savaş ateşi fitilleyenler içeride de kendi yurttaşıyla savaşıyorlar. Kavgalı olmadığı kimse yok. Bu kavga ettiğiniz halkıdır. Siz gideceksiniz bu halk kalacak” diye konuştu.

Son yayınlanan KHK’ye de dikkat çeken Yüksekdağ “Bir sürü emekçi açığa alındı. Halka karşı savaşan kazanmadı kazanamayacak. Siz bir alırsınız biz binler olarak geliriz. Direnişten vazgeçemeyeceğiz, geleceğimiz size teslim etmeyeceğiz. Bu diktatör zihniyet halkın karşısında duramayacak. Bizim seslerimizi duyuran kanalları kapattılar. Ama bizim sesimiz kanalların sesini kesmekle susturamazlar. Sokak sokak ev ev işçinin emekçinin davasına inanan kardeşlerimizle birlikte tek vücut olacağız ve kazanacağız. Bu OHAL sonuna kadar sürmeyecek” dedi.

Eylemin ardından Mecidiyeköy yönüne doğru dağılan gruba polis müdahale etti. Polis protesto için sokağa çıkan gruba “Slogan atmayın” uyarısında bulundu.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Polis gruba TOMA ve plastik gaz mermileri ile müdahale etti. Grup daha sonra ara sokaklara kaçıştı. Polisin Mecidiyeköy Meydanı’nda bekleyişi sürüyor.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ