Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Son 11 Ayda 2’si Çaldıranlı 7 Vanlı İşçi İnşaattan Düşerek Yaşamını Yitirdi

Son 11 Ayda 2’si Çaldıranlı 7 Vanlı İşçi İnşaattan Düşerek Yaşamını Yitirdi
  • 06 Aralık 2017 - 00:19
  • 2.274 kez okundu

2017 Yılında 2’si Çaldıranlı, Vanlı 7 işçi 11 ayda batı illerinde çalıştıkları inşaatlardan düşerek yaşamını yitirdi.

VAN –  Van ve diğer illerde artan işsizlik ve yoksulluk, gençleri batı illerinde ucuz iş gücü olarak çalışmak zorunda bırakıyor. İş güvenliği ve işçi sağlığının önemsenmediği sektörde, cinayetler de cezasız kalıyor.

Sadece Van’a bu yıl 7 inşaat işçisinin cenazesi getirildi:

* 5 Eylül 2017: İstanbul/Sancaktepe’de çalışan Van Güzelsu nüfusuna kayıtlı Cihan Bulut(23), çalıştığı inşaatın 11. katından düşerek yaşamını yitirdi.

* 18 Ekim 2017: Körfez/Yavuz Sultan Selim Mahallesi’ndeki bir inşaatta mermer ustası olarak çalışan Van’ın Çaldıran İlçesine bağlı Umuttepe Mahallesi kütüğüne kayıtlı 25 yaşındaki Tugay Yurdal, üçüncü kattan düşerek yaşamını yitirdi.

* 19 Ağustos 2017: Erciş’ten İstanbul’a çalışmaya giden 28 yaşındaki inşaat işçisi İbrahim Deniz, çalıştığı inşaattan düşerek yaşamını yitirdi.

* 22 Kasım 2017: Ankara/Keçiören’de, 5 katlı binanın çatı katında çalışırken dengesini kaybeden Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Salahane Mahallesi kütüğüne kayıtlı 28 yaşında, evli ve 4 çocuk babası Ercan Topuz, kurtarılamadı.

* 25 Ağustos 2017: Bursa’da çalıştığı bir inşaatta alçı sıva makinesinin patlaması sonrası Vanlı Kürt genci Caner Ege (19) yaşamını yitirdi.

* 14 Ocak 2017: İnşaatta çalışırken yüksekten düşen Vanlı işçi Faruk Çakan yaşamını yitirdi.

* 2 Şubat 2017: Vanlı 22 yaşındaki Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Remzi Ersu, İstanbul’da vinç halatının kopması sonucu düşen beton blokun altında kalarak can verdi.

İŞ CİNAYETLERİNİN CEZASI YOK

İş cinayetlerine ilişkin bilgi veren hukukçu Bayram Kaval şunları söyledi: “İşveren gerekli önlemleri almayıp gerekli vasfa haiz insanlar çalıştırmıyorsa cezai sorumluluğu var. Ancak bu sadece 2 yıl hapis cezasıdır, üstelik erteleniyor. İş cinayetlerinde işveren taksirle ölüme sebebiyet vermek suçuyla yargılanıyor ama hapis cezası uygulanmıyor.”

Kaval, yasalardaki yetersizliklerin yanı sıra mevcut yükümlülüklerin de yerine getirilmediği, en önemlisi de denetim görevi olan devletin, bunu ihmal ettiğini vurguladı.

GENÇLERİMİZ UCUZ İŞ GÜCÜ

Hukukçu Cemal Demir de bölgede yaşanan yoğun işsizliğe dikkat çekti. Demir, Kürt gençlerinin ucuz iş gücü olarak görüldüğüne işaret eden Demir, şöyle devam etti: “İş güvenliği tüzüğü uygulanmadığı, denetlenmediği için söz konusu iş cinayetleri meydana geliyor. Neredeyse her inşaatta bunu görüyoruz. Baret ve halat bile kullanılmıyor. İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda eğitim verilmesi gerekiyor. Önlem alınmazsa kazalar da kaçınılmaz oluyor. İşsizlik nedeniyle daha çok inşaatların tercih edilmesi söz konusu. İnşaat, en tehlikeli iş grubuna giriyor. Ancak hiçbir şekilde iş güvenliği ekipmanı sağlanmıyor. Maalesef genç yaşta hayatların kararmasına neden oluyor.

Van Haberdar – Oktay Candemir 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ