Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Süleymaniye’de 7.3 Büyüklüğünde Deprem

Süleymaniye’de 7.3 Büyüklüğünde Deprem
  • 12 Kasım 2017 - 23:02
  • 1.155 kez okundu

Irak’ın Süleymaniye kentinde yerel saatle 21.18’de 7.3 şiddetindeki deprem meydana geldi. Deprem Türkiye’nin doğu ve güneydoğusundaki bir çok kentle İran, Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de hissedildi.

Irak’ta 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssünün Süleymaniye kenti olduğu belirtilen deprem, Türkiye’nin doğu ve güneydoğusundaki bir çok yerden de hissedildi. Deprem yerel saatle 21:18’de meydana geldi.

Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Hakkari ve Şırnak’ta yaşayanların sarsıntının ardından sokaklara çıktı.

Deprem, Irak ve Türkiye’nin yanı sıra İran, Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de hissedildi.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) depremin Irak’ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye’de meydana geldiğini duyurdu.

Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtilen depremin Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğünde olduğu açıklandı.

KANDİLLİ ‘MERKEZ ÜSSÜ İRAN’ DEDİ

Öte yandan Kandilli Rasathanesi de deprem şiddetini 7.1, merkezüssünü ise İran olarak açıkladı.

Diyarbakır’dan CNN Türk canlı yayınına bağlanan DHA muhabiri Ferit Aslan, sarsıntının Diyarbakır’da ciddi şekilde hissedildiğini, bir çok kentte yaşayanların sokağa çıktığını söyledi.

Yine CNN Türk’e bağlanan Irak Türkmen Cephesi Ankara temsilcisi Hicran Kazancı, Kerkük’te can kaybı olmadığını ancak maddi hasar meydana geldiğini söyledi. Kazancı, Süleymani’yede 20’ye yakın evin yıkıldığını söyledi.

Tuzhurmatu’dan bağlanan DHA muhabiri Ahmet Haşim Muhtaroğlu, depremin yaklaşık 2 dakika sürdüğünü ancak, kentte can kaybı olmadığını söyledi.

Yerel kaynaklar Süleymaniye’nin 8 köyünde hasar olduğunu aktardı.  (DUVAR)

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ