Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Suruç Katliamı’nın Birinci Yıldönümü

Suruç Katliamı’nın Birinci Yıldönümü
  • 20 Temmuz 2016 - 12:07
  • 213 kez okundu

Kobani’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak için yola çıkan 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın birinci yılı, katliamda hayatını kaybedenler anılıyor.

Kobani’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak için yola çıkan 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın birinci yılı, katliamda hayatını kaybedenler anılıyor.

Suruç Aileleri ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla katliamın gerçekleştirildiği Amara Kültür Merkezi’nde ve yaşamını yitirenlerin mezarları başlarında anmalar gerçekleştirilecek.

Program

Suruç

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve SGDF üyeleri, katliamın birinci yılında, katliamın gerçekleştirildiği saat olan 11:50’de Amara Kültür Merkezi önünde anma gerçekleştirilecek.

Etkinliğe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü temsilcisi de katılacak.

İstanbul

İstanbul’da katliamın gerçekleştirildiği saatte mezar anmaları, akşam ise kitlesel basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Büşra Mete’nin Pendik’te bulunan Yeni Şeyhli Mezarlığı’nda, Ece Dinç’in Kadıköy Karacaahmet Mezarlığı’nda, Polen Ünlü ve Hatice Ezgi Sadet’in Ümraniye Çırçır Mezarlığı’nda; Bahar Nazegül Boyraz’ın Küçükyalı Mezarlığı’nda; Duygu Tuna, İsmet Şeker ve Cemil Yıldız’ın Gazi Mezarlığı’nda; Vatan Budak’ın Gaziosmanpaşa Karlıtepe Mezarlığı’ndaki mezarları başında saat 11:50’de anmalar düzenlenecek.

Saat 19:00’da Kadıköy İskele Meydanındaki Haldun Tanel Tiyatro Salonu önünde de kitlesel basın açıklaması gerçekleştirecek.

İstanbul’da ayrıca 24 Temmuz saat 14:00’te Gazi Cemevi önünde toplanılarak Gazi Mezarlığı’na yürünecek, anma yapılacak.

SGDF’nin askeri darbe girişimi nedeniyle 16 Temmuz’da ertelediği anma etkinliği de, 30 Temmuz günü Saat 17:00’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Diyarbakır

Veysel Özdemir ve Nazlı Akyürek’in mezarları başında saat 11:50’de anma düzenlenecek. Saat 13.00’te Veysel Özdemir için mlevlüt okutulacak, yemek verilecek.

SGDF, DBP, HDP, DTK ve KJA üyeleri, saat 18.00’de ise AZC Plaza önünde basın açıklaması düzenleyecek.

Samsun

Mert Cömert’in Bafra’da bulunan mezarı başında saat 11:50’de anma düzenlenecek, akşam saatlerinde ise ESP Samsun Temsilciliği binasında anma etkinliği yapılacak.

Bursa

Ferdane ve Nartan Kılıç için saat 18:30’da Hamitler Mezarlığı’nda anma gerçekleştirilecek.

23 Temmuz Cumartesi günü 16:00 ile 20:00 saatleri arasında Konak Kültür Evinde Nartan Kılıç fotoğraf sergisinin açılışı yapılacak, ardından anma etkinliği düzenlenecek.

Eskişehir

Eskişehir’de saat 18:30’da Cemevi yanında bulunan Gezi Şehitlerinin Fidanlığı’nda anılacak, hayatını kaybeden 33 kişi anısına fidan dikilecek, basın açıklaması yapılacak.

Ankara

ESP ve SGDF üyeleri Yunus Emre Şen’in anısına Tuzluçayır’da açılan Yunus Emre Şen Gençlik Kültür Merkezi önünde saat 19:00’da toplanarak, Feyzulah Çınar Parkı’na yürüyüş düzenleyecek, anma gerçekleştirecek.

Mersin

Emek ve Demokrasi Platformu, saat 18:00’de Özgür Çocuk Parkı’nda anma düzenleyecek.

Adana

17:30’da İnönü Parkında anma gerçekleştirecek.

 

Ne olmuştu?

20 Temmuz 2015’te SGDF’nin çağrısıyla 300 genç Kobani’ye oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Suruç’taydı.

Konakladıkları Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırasında intihar saldırısı gerçekleşti. 33 kişi hayatını kaybetti.

Saldırı halen davaya dönüşmedi, soruşturmadaki son gelişme, Nisan ayında kamu görevlilerine soruşturma izni verilmemesi oldu. Soruşturmadaki gizlilik kararı da kaldırılmadı.

SGDF Suruç Katliamı’nın yıldönümü nedeniyle “Suruç İçin Adalet Herkes İçin Adalet” kampanyası başlattı.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ