Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Tan ve Geveri’den ‘Bağımsızlık Referandumu’ Açıklaması

Tan ve Geveri’den ‘Bağımsızlık Referandumu’ Açıklaması
  • 24 Mayıs 2016 - 11:34
  • 2.370 kez okundu

HDP milletvekilleri Altan Tan ve Adem Geveri, Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık referandumunun yapılması gerektiğini ifade ettiler.

 

HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, referandumun siyasi bir koz olarak değil, ulusal bir zeminde, ortak bir mutabakatla ele alınması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Öncelikle Kürtler bir ulusal birlik sağlamalıdır. Zaten orada bir parlamento var. Kendi aralarında bu karar noktasında anlaşıp, gerekeni yapmalıdırlar. Daha sonra referandum yapılmalıdır. Biz diğer Kürtler de buna saygı duymalıyız. Tabii halk ne yönde karar verir buna bakılır.”

Geveri: Tartışmasız bir hak

HDP Van milletvekili Adem Geveri, hem uluslararası, hem insani ve hem de İslami zeminde, bir halkın kendi kaderini tayin hakkının tartışılmaz bir hak olduğunu vurguladı. Başkan Mesud Barzani’nin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Geveri, sözlerine şöyle devam etti:

“Öncelikle bu durum uluslararası arenada ve karşılıklı görüşmelerle, bir rıza dahilinde somut bir ilana dönüşebilir. Tabii ABD ve Rusya başta olmak üzere büyük ülkelerin Kürtler’e destek çıkması lazım. Aksi takdirde bölge ülkeleri karşı bir tavır sergileyebilir.”

Başkan Barzani, refendumun 8 Kasım’da yapılacak olan ABD başkanlık seçiminden önce gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ